KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Marian Jurečka: Nechceme tříštit hlasy v eurovolbách, dali jsme dohromady kandidátku proevropských k
Zpět

Marian Jurečka: Nechceme tříštit hlasy v eurovolbách, dali jsme dohromady kandidátku proevropských konzervativních stran

Přidáno 5. 2. 2019
Ilustrační foto
tisková zpráva

Celostátní výbor KDU-ČSL na svém jednání v úterý 5. února schválil kandidátku do voleb do Evropského parlamentu. Společně s lidovci bude kandidovat několik menších uskupení – například SNK-ED, Koruna Česká, Nestraníci nebo Konzervativní strana. „Nechceme ve volbách tříštit hlasy,“ říká ke společnému projektu první místopředseda lidovců Marian Jurečka. Dodává, že kandidátku navíc podporují desítky regionálních stran a hnutí.

V čele kandidátní listiny je současný europoslanec Pavel Svoboda – o tom rozhodla strana loni v květnu. První trojici kandidátů pak doplňují další europoslanci, Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová. Na kandidátku nově přibyli i zástupci jiných politických uskupení. Osmičkou na kandidátce se stala nestranička Nina Nováková, na šestnáctém místě kandiduje Jiří Witzany (SNK-ED), na osmnáctém Petr Krátký (Koruna Česká). Za Konzervativní stranu doplňuje kandidátku na dvacátém místě Zdenka Rybová. Za Sdružení pro místní správu pak na dvacátém třetím místě Lukáš Vermach. „Pokud se voliči ptají, co nás spojuje – je to jednoznačně proevropský a konzervativní politický program,“ uvádí ke společné kandidatuře lidovecký lídr pro eurovolby Pavel Svoboda.
 
Celostátní výbor KDU-ČSL dále uvítal, že ČR uznala předsedu venezuelského Národního shromáždění Juana Guaidóa právoplatnou hlavou státu. „Jeho postoje při obhajobě principů svobody a demokracie jsou v souladu s křesťansko-demokratickými hodnotami a zaslouží si mezinárodní podporu,“ vysvětluje místopředseda lidovců Ondřej Benešík, který také kandiduje do Evropského parlamentu. „Plně se stavíme za pomoc, kterou ČR poskytuje politickým uprchlíkům z Venezuely, kteří u nás hledají azyl před pronásledováním ze strany tamního marxistického režimu,“ doplňuje.
 
Celostátní výbor lidovců také prodiskutoval možnost, že by se profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Aleš Gerloch mohl stát ústavním soudcem. „KDU-ČSL se jednoznačně vyslovila proti těmto úvahám a tento signál vyslala i k našim senátorům, kteří budou o obsazení postu ústavního soudce rozhodovat. Shodli jsme se na tom, že členové našeho klubu by neměli v horní komoře pana Gerlocha podpořit,“ říká k projednávanému bodu Marian Jurečka. KDU-ČSL se na svém dnešním jednání shodla na tom, že existují pochybnosti o nestrannosti Aleše Gerlocha kvůli jeho vazbám na prezidenta Zemana. „Jenže justice, a zvlášť Ústavní soud, musí zůstat nezávislá. Jakákoliv pochybnost, že by to bylo jinak, je na škodu,“ uzavřel Jurečka.


kategorie Tiskové zprávy