KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Marek Výborný: Už v říjnu může nastat výpadek některých sociálních služeb
Zpět

Marek Výborný: Už v říjnu může nastat výpadek některých sociálních služeb

Přidáno 30. 7. 2019
Ilustrační foto
tisková zpráva

Komise Rady Asociace krajů ČR pro sociální věci žádá další potřebnou miliardu od státu na dofinancování sociálních služeb - finance totiž poskytovatelům stále chybí. Krajům zatím dorazila jen jedna miliarda ze slíbených dvou. Zástupci komise se shodli na tom, že z evropských fondů, jejichž čerpání doporučuje ministerstvo práce a sociálních věcí, dostanou dál maximálně 50 milionů.

„Informace MPSV, že byl kolaps sociálních služeb odvrácen, jsou opravdu mylné a nezakládají se na pravdě. Podle informací z terénu, které máme například od ředitelů charit a diakonií, hrozí výpadek sociálních služeb dva až tři měsíce před koncem roku," komentuje výsledky jednání komise předseda KDU-ČSL Marek Výborný. 

Celý proces čerpání evropských financí je navíc podle členů komise zdlouhavý a složitý. Kraje ale pro poskytovatele potřebují peníze urychleně. V některých regionech už totiž musí kvůli nedostatku financí poskytovatelé omezovat své služby. „V tuto chvíli už některá zařízení snižují ohodnocení svým zaměstnancům, neproplácejí odměny a hrozí i propouštění," vysvětluje Výborný s tím, že KDU-ČSL dlouhodobě upozorňuje na podfinancování sociálních služeb. „MPSV a ČSSD by v první řadě měly přestat se šířením mylných informací, že sociální služby byly zachráněny," uzavřel. 

kategorie Tiskové zprávy