KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Lidovci vyzývají ministra Hamáčka, aby zahájil jednání o přijetí 40 nezletilých dětí bez doprovodu z
Zpět

Lidovci vyzývají ministra Hamáčka, aby zahájil jednání o přijetí 40 nezletilých dětí bez doprovodu z uprchlických řeckých táborů

Přidáno 26. 11. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

KDU-ČSL se nelíbí nečinnost ministra vnitra Jana Hamáčka v souvislosti s přijetím 40 nezletilých nedoprovázených dětí z uprchlických řeckých táborů. Lidovci proto navrhnou spolu s poslaneckými kluby ODS, Pirátů, ČSSD, STAN a TOP 09 zařazení samostatného bodu na čtvrteční jednání sněmovny, ve kterém budou žádat ministra vnitra Jana Hamáčka o informace k odpovědi na požadavek řeckého ministerstva vnitra.

Podle šéfa lidovců Marka Výborného není sporu, že je Česká republika připravená přijmout 40 nedoprovázených dětí, které momentálně žijí v tristních podmínkách v řeckých uprchlických táborech. „Rozhodně nepodceňujeme bezpečnostní riziko. Proto chceme, aby se Česká republika podílela na výběru dětí a aby zároveň zajistila to, že proběhnou bezpečnostní procedury, které s tím souvisí,“ řekl Výborný s tím, že je podle něj nedůstojné licitovat nad tím, jestli vzít děti, kterým jsou dva roky nebo deset let. „Dnes už jsou připraveny konkrétní rodiny, které by se o tyto děti na dočasnou dobu postaraly,“ dodal na tiskové konferenci Výborný.

Zmíněné poslanecké kluby navrhnou také usnesení, ve kterém Poslanecká sněmovna konstatuje:

1) Česká republika má dostatek zkušeností a kapacit pro přijetí nezletilých dětí bez doprovodu.
2) Česká republika má dostatek odborných kapacit, aby se vyloučila bezpečnostní rizika spojená s migrací
3) Česká republika má zkušenosti s úspěšnou integrací menších skupin
4) Je třeba reagovat na požadavek české společnosti po otevřené podpoře humanitárních tradic v oblasti pomoci obětem války (petice Zbytek lidskosti v nás a další)

V rámci druhého čtení návrhu zákona o rozpočtu na rok 2020 chystají lidovci předložit pozměňovací návrhy v celkové sumě zhruba 11,5 miliardy korun.Pozměňovací návrhy se týkají navýšení financí v sociálních službách, zemědělství, školství a zdravotnictví. „Navrhujeme navýšit finance na sociální služby na příští rok o 1,5 miliardy korun. Nechceme, aby se tady opakovala situace z letošního roku, kdy se hledaly peníze na jejich dofinancování,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

KDU-ČSL navrhuje navýšit o 4 miliardy korun rozpočet ministerstvu zemědělství. „Chceme, aby se kompenzovaly náklady vlastníkům lesa v důsledku kůrovcové kalamity,“ zdůraznil Bartošek. Další dva pozměňovací návrhy se pak týkají školství. „KDU-ČSL chce, aby došlo ke slibovanému navýšení platů učitelů a také zvýšení příspěvku za třídnictví,“ dodal Bartošek.

kategorie Tiskové zprávy