KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Lidovci navrhují spravedlivější přepočet hlasů na mandáty a zrušení načítacího kvóra pro koalice
Zpět

Lidovci navrhují spravedlivější přepočet hlasů na mandáty a zrušení načítacího kvóra pro koalice

Přidáno 17. 12. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Vláda v pondělí zamítla návrh KDU-ČSL na změnu volebního zákona. Lidovci budou ale i nadále usilovat o změnu volebního zákona, která by přinesla spravedlivější přepočet hlasů na mandáty. Chtějí také zrušit načítací kvórum pro volební koalice a nebrání se ani tomu, aby byl pouze jeden volební den, jako je tomu ve zbytku Evropy. Poslanci KDU-ČSL také podpoří, aby rodičovský příspěvek dostali všichni rodiče, kteří vychovávají děti do čtyř let věku.

Podle lidovců současný stav demotivuje voliče a je zcela nespravedlivý. „Přepočet hlasů na mandáty v tuto chvíli není tak poměrný, jak by měl být. Hlasy voličů si v tuto chvíli nejsou rovnocenné. Vítěz potřebuje na zisk jednoho mandátu daleko méně hlasů než ostatní," řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný s tím, že novelu volebního zákona představili lidovci už v listopadu.

KDU-ČSL navrhuje i změnu pravidel pro volební koalice. V současnosti totiž koalice dvou stran musí překročit 10 procent, koalice tří stran 15 procent a čtyřkoalice 20 procent. „Volební klauzule je neblahým dědictvím opoziční smlouvy, a proto ji chceme výrazně zmírnit, nebo úplně zrušit, jako tomu je třeba v Německu,“ komentoval Výborný.

Lidovci také budou usilovat o zřízení vyšetřovací komise o vlivu cizích mocností na fungování České republiky. "Pevně věřím, že i poslanci za hnutí ANO tento bod podpoří, protože jak se ukazuje, ať už rozkrytí kauzy Home Credit, potažmo vlivu Číny, případně Ruska, tak jak na to upozorňuje BIS, tak je to naprosto klíčová věc v otázce bezpečnosti a fungování státu," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

kategorie Tiskové zprávy