KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Lidovci podpoří senátní vratky týkající se navýšení důchodů a zamítnutí EET
Zpět

Lidovci podpoří senátní vratky týkající se navýšení důchodů a zamítnutí EET

Přidáno 10. 9. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Lidovci podpoří senátní vratku, jež se týká lidí, kterým byl přiznaný starobní důchod před 25 lety. Podle 1. místopředsedkyně Šárky Jelínkové ale tento návrh neřeší dlouhodobý problém ohledně nespravedlivé výše důchodů mezi muži a ženami. „Dlouhodobě navrhujeme, aby ženy dostaly 500 korun za každé vychované dítě k důchodu navíc," řekla na tiskové konferenci senátorka Jelínková. Lidovci také souhlasí se stanoviskem Senátu ohledně odmítnutí EET a naopak nepodpoří takzvaný daňový balíček a také navýšení poplatku na katastru.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný okomentoval vystoupení premiéra Andreje Babiše na mezinárodním summitu v Budapešti, na kterém se předseda vlády zavázal k prorodinné politice a vícečetné podpoře rodin. „My to vítáme, ale zároveň zdůrazňujeme, že není potřeba vymýšlet to, co už je vymyšleno," uvedl Výborný s tím, že lidovci mají připravenou řadu návrhů k podpoře rodin v Poslanecké sněmovně, ať už se to týká prorodinného balíčku, nebo balíčku k podpoře důchodců.

„Poslal jsem dnes premiérovi Babišovi dopis s žádostí o schůzku, abychom tyto návrhy mohli spolu projednat. Řada těchto návhrů není rozpočtově nákladná a nevidím důvod, proč by na nich nemohla být shoda," dodal Výborný.

Lidovci nesouhlasí s navrhovanými změnami daní, které pochází z pera představitelů vládních stran. „Budeme navrhovat vlastní změny, mimo jiné, že nesouhlasíme se změnou výjimky na dani pro plyn a pro výtopny ve vlastnictvích bytů, protože by to vedlo ke zdražení tepla ve zhruba 400 tisících domácností," zmínil předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovci dále navhrnou, aby jedno procento z výběru daně z hazardních her šlo fixně na prevenci a léčbu lidí, kteří bojují se závislostí.

„Budeme také usilovat o předřazení tisku číslo 463, který se týká osob se zdravotním postižením. Tito lidé jsou na pracovním trhu diskriminováni. Chceme, aby se došlo ke kompenzaci formou zvýšení příspěvků o zaměstnanosti dopadů zvyšování minimální mzdy a tarifů," řekl Bartošek.

Novela lesního zákona je podle Mariana Jurečky téměř nejdůležitějším zákonem, který se tento rok na půdě Poslanecké sněmovny projednává. "Tímto zákonem ovlivňujeme podobu 34 procent našeho území, tedy lesních porostů v České republice. Tato novela po téměř roční přípravě reaguje na klimatickou změnu a kalamitní situaci v našich lesích a pomáhá tento problém řešit," nastínil Jurečka.
 

kategorie Tiskové zprávy