KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Komentář KDU-ČSL: Ústavní soud zrušil zdanění finančních náhrad církvím
Zpět

Komentář KDU-ČSL: Ústavní soud zrušil zdanění finančních náhrad církvím

Přidáno 15. 10. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Ústavní soud právě rozhodl, že zdanění finančních náhrad církvím, které navrhla vládní většina ve spolupráci s KSČM, je v rozporu s ústavním pořádkem. „Je to dobrá zpráva o tom, že náš ústavní systém funguje a že jsme demokratickým právním státem,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

KDU-ČSL na protiústavnost zdanění upozorňovala od samého počátku. Proto také zformovala skupinu 45 senátorů, kteří podali návrh na zrušení zákona Ústavnímu soudu. Lidovečtí poslanci také podpořili obdobný návrh podávaný skupinou poslanců ve Sněmovně. 
 
„Hlavním problémem zdanění není, že je zaměřeno proti církvím, ale že je retroaktivní – působí v čase zpětně,“ uvedl předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar a dodal: „Nárok na finanční náhradu již vznikl, byl navíc podepřen smlouvami uzavřenými mezi církvemi a státem.“

 
Advokát skupiny senátorů Jakub Kříž uvádí: „Zákon se tváří jako daňový, ale ve skutečnosti jím není. Mocenská většina se ani netajila tím, že jeho cílem je snížení již existujícího restitučního nároku. Takový postup nemá v právním státě místo.“

Vedle zpětné účinnosti, a tedy porušení legitimního očekávání církví, vytýkali senátoři zákonu také jeho diskriminační charakter. Jednalo se o jediné plnění restituční nebo rehabilitační povahy, které se stát rozhodl zdanit, což zakládá nerovnost přístupu k restituentům.

kategorie Tiskové zprávy