KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (1)
Zpět

Klíčové události ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku

Přidáno 25. 10. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Evropský parlament ve čtvrtek (24.9) ostře odsoudil jednostrannou vojenskou intervenci Turecka v severovýchodní Sýrii a vyzval tureckou vládu ke stažení všech svých jednotek ze syrského území. Parlament vyzval všechny Evropské státy, aby zastavily vývoz zbraní do Turecka. Vyzval také Radu, aby zvážila i ekonomické sankce a konkrétní omezení udělování víz tureckým představitelům, kteří jsou odpovědni za zločiny proti lidskosti. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) jako členka smíšeného parlamentního výboru EU-Turecko upozornila na to, že EU by měla pokračovat v podpoře turecké občanské společnosti.

„Bylo by ale chybou nepodpořit tureckou občanskou společnost a proto budeme nadále finančně podporovat univerzity, školy a občanské aktivity prostřednictvím programů Erasmus + nebo Horizont 2020. Ještě si pamatujeme, že i my jsme před 30 lety potřebovali podporu disidentů, která přicházela ze západu a která přispěla k transformaci naší společnosti. Turecko potřebuje vládu, která bude respektovat lidská práva uvnitř i vně svých hranic," vysvětlila Šojdrová.

Zdechovský: Lidovci se postavili proti napomáhání pašerákům ve Středozemním moři

Během plenárního zasedání ve Štrasburku nebyla o dva hlasy přijata rezoluce o pátracích a záchranných akcích ve Středozemním moři prosazovaná evropskou levicí. Poslanci Evropské lidové strany hlasovali proti, nesouhlasili se zněním, kdy byly nekriticky vyzdvihovány akce neziskových organizací, nebyla dostatečně zdůrazněna role agentury Frontex a naopak bylo požadováno obnovení jednání o mechanism relokace osob, které připluly po moři.
 
„Se zněním navrženým levicovými stranami jsem zásadně nesouhlasil už při projednávání ve výboru. Nezpochybňuji množství zachráněných životů loďmi neziskových organizací, nelze však odhlédnout od faktoru napomáhání pašerákům, kterým o pomoc uprchlíkům vůbec nejde. Nikdo, ani neziskové organizace odkazující na své dobré úmysly, nemůže jednat bez ohledu na právo,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřnívěci (LIBE).

„Mám radost, že tato rezoluce nakonec nebyla schválena, ač to bylo skutečně těsné. Podobné texty totiž jen zbytečně otevírají už uzavřená témata kvót a celkově by nadělaly víc škody než užitku,“ doplňuje Zdechovský.

kategorie Tiskové zprávy