KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 KDU-ČSL varuje před kritickou situací ve zdravotnictví
Zpět

KDU-ČSL varuje před kritickou situací ve zdravotnictví

Přidáno 22. 10. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Lidovci varovali na úterní tiskové konferenci před kritickou situací v českém zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotnického personálu a mnohdy i s nedostatkem financí. „České zdravotnictví v tuto chvíli funguje dobře, důvodem je obětavá práce lékařů a zdravotních sester a dalšího personálu, ale bohužel tito zaměstnanci fungují na hranici svých sil,“ zdůraznil poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

„Vláda za podpory KSČM se snaží vzbudit dojem, že když přidá několik miliard korun do úhradové vyhlášky, tak jsou všechny problémy českého zdravotnictví zažehnány,“ dodal Kaňkovský s tím, že lidovci chtějí upozornit na rizika v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. V této chvíli stojí před hrozbou uzavření celá řada interních stanic nebo celých oddělení napříč Českou republikou.

KDU-ČSL vždy podporovala lidská práva a jejich dodržování ve světě. „Je důležité obchodovat, ale tam kde se projevují závažné problémy, je důležité na ně upozornit," řekl poslanec Pavel Bělobrádek. V návaznosti na petici, která se zabývá rezolucí o ukončení perzekucí praktikující Fa-lun-kung v Číně, navrhnou lidovci bod a také i usnesení, které shrne a vezme na vědomí, jak se vyjadřují instituce a další autority v zahraničí k situaci v Číně. „Toto usnesení také vyjádří znepokojení o informacích ohledně pronásledování, věznění, mučení, zabíjení, odebírání orgánů věznů, včetně příslušníků národnostních menšin,“ doplnil Bělobrádek.

V souvislosti s projektem výstavby kanálu Dunaj – Odra – Labe chtějí lidovci znát návratnost projektu a také dopady na životní prostředí. „Požaduji přehodnocení a návratnost tohoto projektu a především zjištění toho, jaký může mít projekt dopad na životní prostředí," podotkl poslanec Marian Jurečka.

Poslanci z KDU-ČSL pak nepodpoří návrh rozpočtu na příští rok z důvodu chybějící důchodové reformy, nedostatečné digitalizaci a nedostatečnému plánu výstavby dopravní infrastruktury. „Místo toho, abychom se připravovali na horší časy, projídáme vlastní rozpočet,“ uvedl předseda Marek Výborný.

kategorie Tiskové zprávy