KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 KDU-ČSL se zasazuje o změnu ve financování sociálních služeb
Zpět

KDU-ČSL se zasazuje o změnu ve financování sociálních služeb

Přidáno 15. 3. 2019
Ilustrační foto
tisková zpráva

Na pátečním brífinku představili za poslanecký klub KDU-ČSL první místopředseda lidovců Marian Jurečka a poslanec Vít Kaňkovský návrh nového bodu jednání Sněmovny - týkající se podfinancování sociálních služeb. Poslanci se k tématu dostanou ve středu 27. března. 

Problém týkající se podfinancování sociálních služeb považuje KDU-ČSL v současné situaci za alarmující. Poskytovatelům sociálních služeb hrozí, že nebudou mít z nedostatku financí na platy svých zaměstnanců, a dojde tak k omezení některých služeb.

„Ze všech krajů ČR k nám putují informace, že schválené dotace na provoz sociálních služeb jsou nedostatečné. Navíc problémem není jen nízká dotace na sociální služby, ale také dlouhodobě podfinancovaná zdravotní péče jak v pobytových, tak v terénních službách,“ uvedl lidovecký poslanec Vít Kaňkovský.

„Sečteme-li všechna tato rizika, tak bohužel reálně hrozí omezení služeb. A to všechno za situace, kdy se blíží účinnost námi prosazovaného navýšení příspěvku na péči pro osoby s nejtěžším zdravotním postižením, kdy se dá logicky očekávat nárůst poptávky po zejména terénních sociálních službách,“ dodal Kaňkovský.

Při schvalování rozpočtu nepodpořily vládní strany pozměňovací návrhy, kterými chtěli lidovci navýšit finance v sociálních službách. Za ideální způsob považuje KDU-ČSL přípravu modelu víceletého financování sociálních služeb i změnu systému dotací.

kategorie Tiskové zprávy