KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 KDU-ČSL představila pozměňovací návrhy k EET, které mají pomoci drobným podnikatelům
Zpět

KDU-ČSL představila pozměňovací návrhy k EET, které mají pomoci drobným podnikatelům

Přidáno 26. 3. 2019
Ilustrační foto
tisková konference

Na úterní tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny představil první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka pozměňovací návrhy, které se týkají úpravy podmínek elektronické evidence tržeb (EET).

Tyto návrhy, které Jurečka podal sněmovnímu hospodářskému a rozpočtovému výboru, cílí především na drobné podnikatele. Navrhované změny spolu s daňovou úpravou na nákup nemovitostí přednesl Jurečka dopoledne také celostátnímu výboru KDU-ČSL.
 
Kandidát na předsedu lidovců chce neplátce DPH vyjmout z evidence. Drobným živnostníkům by se tím snížila administrativní a kontrolní zátěž. „Pokud tento návrh neprojde, tak bych chtěl snížit pro poplatníky hranici EET do 750 000 korun ročních tržeb,“ uvedl Jurečka na tiskové konferenci.
 
Zároveň navrhl, aby se režim EET nevztahoval na poplatníky, kteří mají OSVČ jako vedlejší výdělečnou činnost a roční tržby do 200 000 korun. Podobně by měli být ušetřeni evidence sezónní prodejci ryb.  
 
Jurečka požaduje také nutnou analýzu dopadů první a druhé vlny, pokud nebudou vyčísleny účinky těchto dopadů na subjekty, nechce místopředseda lidovců EET do té doby rozšiřovat.
 
„Navrhuji zvýšení limitu pro plátcovství DPH z jednoho milionu na jeden a půl milionu korun, případně na dva miliony korun, protože tato hranice nebyla dlouhé roky upravována a valorizována. Tehdy tyto tržby dokázaly pokrýt daleko větší počet malých podnikatelů, než je tato hranice schopná pokrýt dnes,“ dodal.
 
V otázce dostupnosti bydlení navrhuje Jurečka snížení DPH v případě výstavby sociálních bytů, které by se týkaly bytů do 120 metrů čtverečních a bytových domů do 350 metrů čtverečních. U těchto subjektů by se DPH snížilo z 15 na 10 procent a u nákupu nových bytů z 21 na 15 procent.
 
Pomoci by tato opatření mohla například mladým rodinám. „Může to být částka 200 až 400 tisíc korun, o co se nemusejí kupující zadlužovat, postupovat riziko, že to neustojí, že spadnou do dluhové pasti,“ řekl Jurečka.
 
E-neschopenky nejsou dostatečně připravené
Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška je odborná lékařská veřejnost neustále vystavována odkladu a prodlužování elektronizace. „Jsme pro elektronizaci státní správy, jsme pro modernizaci E- neschopenky, ale projekt musí být řádně připraven,“ uvedl na tiskové konferenci Bartošek.

Končící předseda lidovců Pavel Bělobrádek chce najít ve Sněmovně podporu pro návrh novely zákona o státní sociální podpoře, díky které by se zvýšil rodičovský příspěvek na 300 tisíc korun. „Náklady šly za posledních dvacet let nahoru a výše se nevalorizovala řadu let,“ dodal.

Poslanec Marek Výborný chce podpořit příplatky pro třídní učitele, pro učitele vykonávající specializované činnosti. „Pokud by ta debata dneska pokračovala, tak my se postavíme na stranu pedagogické veřejnosti,“ ujistil poslanec Výborný.
 

kategorie Tiskové zprávy