KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 KDU-ČSL k výročí vstoupení do NATO
Zpět

KDU-ČSL k výročí vstoupení do NATO

Přidáno 12. 3. 2019
tisková konference
Aliance se po letech pozornosti dělené mezi operace prováděné za hranicemi zemí a kolektivní obranou vrací zpět k důrazu na kolektivní obranu. To je pro nás, země střední a východní Evropy, velmi důležité. Hlavně kvůli tomu jsme před dvaceti lety do NATO vstupovali," řekl k dvacátému výročí přistoupení ČR k Severoatlantické smlouvě místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. 

Předsednictvo lidovců se dále shodlo na tom, že nejlepším způsobem řešení obrany a bezpečnosti ČR je zajištění toho, že k útoku na ní vůbec nedojde. Jedná se tedy o prvořadý význam alianční politiky odstrašení. Vzájemně provázané komponenty obraných a odstrašujících schopností NATO tvoří jeden architektonický celek. Tato architektura je přitom stará již bezmála deset let. Bude jí třeba upravit tak, aby reflektovala změněné bezpečnostní prostředí.

Další rozvoj bezpečnostní a obranné politiky v rámci Evropské unie KDU-ČSL podporuje. Nesmí ovšem docházet k duplikacím s NATO! Naopak, absolutní prioritou musí být komplementarita NATO a EU v oblasti bezpečnosti a obrany. Komplementarita se ovšem nesmí stát prázdným heslem, ale zcela samozřejmou realitou.


kategorie Tiskové zprávy