KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Kaňkovský: Před porušováním lidských práv v Číně nesmíme zavírat oči
Zpět

Kaňkovský: Před porušováním lidských práv v Číně nesmíme zavírat oči

Přidáno 28. 11. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský navrhne v úterý mimořádný bod, aby Sněmovna přijala rezoluci, která by odsoudila porušování lidských práv a pronásledování etnických i náboženských menšin v Číně. Tiskové konference se zúčastnili i poslanci dalších stran, které podporují projednání porušování lidských práv v Číně – poslankyně Olga Richterová za Piráty, poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová a předseda hnutí STAN Vít Rakušan, návrh podporuje i ODS.

Poslanec Kaňkovský na minulé schůzi Poslanecké sněmovny navrhl, aby se projednalo stanovisko sněmovny k dlouhodobému pronásledování politických oponentů, náboženských a etnických menšin a k nelegálním odběrům orgánů v Čínské lidové republice. Hnutí ANO a ČSSD vetovaly tento bod a nebylo tak možné o něm hlasovat. „Jsem hluboce přesvědčen, že jednou z morálních povinností každého člověka je bránit lidský život, chránit lidskou důstojnost, činit všechny reálné kroky proti porušování lidských práv a neměli bychom přitom zůstat pouze na úrovni naší české země.“ uvedl na tiskové Kaňkovský.

V projednání na půdě dolní komory věří i předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „Doufám, že k žádnému dalšímu ostudnému zavetování z řad vládní koalice nedojde,“ řekl.

Kaňkovský si uvědomuje, že Čína je náš významný hospodářský a obchodní partner, se kterým máme významné diplomatické styky, ale pokud jde o porušování lidských práv, pak je důležité se důrazně ozvat. „Jsem přesvědčen, že máme diplomatické nástroje, jak vyjádřit svůj zásadní nesouhlas s tím, co se v Číně v oblasti lidských práv děje – ať už jde o věznění a mučení politických oponentů, náboženských a etnických menšin a k nelegálním odběrům orgánů v Čínské lidové republice a proto je navýsost nutné, aby se k této zásadní otázce vyjádřila Poslanecká sněmovna,“ zdůvodnil.

Jeho záměr navrhnout na půdě Poslanecké sněmovny mimořádný bod k tomuto tématu podporují také osobnosti českého kulturního a společenského života, mezi které patří violistka Jitka Hosprová, herečka a zpěvačka Marta Kubišová nebo herec Jan Potměšil. „Tím, že dnes žijeme ve svobodě, je naší povinností, abychom na to upozornili a řešili to,“ řekl na tiskové konferenci k porušování lidských práv Potměšil.

Petici proti perzekuci praktikujících meditační techniku Falun Gong v Číně podepsalo více než 49 tisíc českých občanů. Petice ale také odsuzuje pronásledování křesťanů, Ujgurů, Tibeťanů i politických oponentů čínského režimu.

kategorie Tiskové zprávy