KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Česká stopa v Bruselu: Směrnice o nekalých obchodních praktikách řetězců dospěla do svého závěru
Zpět

Česká stopa v Bruselu: Směrnice o nekalých obchodních praktikách řetězců dospěla do svého závěru

Přidáno 23. 1. 2019
Ilustrační foto
tisková zpráva

Dnes zemědělský výbor Evropského parlamentu schválil konečnou podobu směrnice týkající se nekalých obchodních praktik mezi podniky v potravinovém řetězci. Toto legislativní opatření si klade za cíl zlepšit podmínky těch, jejichž postavení je v rámci potravinářského řetězce nejslabší, tedy malých a středních potravinářských a zemědělských podniků.

Nekalé obchodní praktiky přinášejí zemědělským a potravinářským producentům velké finanční problémy. Z celkové hodnoty potraviny obdrží zemědělec v průměru pouze zhruba 20 % a zpracovatel přibližně 28 %. Zbytek, tedy více než polovina, pak připadne samotnému obchodníkovi.

Dle návrhu by měly být zakázány konkrétní nekalé praktiky, které jsou vůči těmto podnikům uplatňovány ze strany obchodních řetězců. Jedná se například o opožděné platby za potraviny podléhající rychlé zkáze, rušení objednávek na poslední chvíli či jednostranné nebo retroaktivní změny smluvních podmínek.

Tuto legislativu před časem iniciovala skupina států v čele s Českou republikou. Lidovecký ministr zemědělství M. Jurečka z toho udělal výraznou českou stopu v Bruselu, podobně jako téma dvojí kvality potravin. Po složitých jednáních v rámci institucí nyní návrh dospěl do svého závěru. Tato historie ukazuje, že Češi umí s kolosem EU pohnout a ovlivnit jej ve prospěch svých zájmů. Je ale třeba být konstruktivní, umět přesvědčit různé zájmové skupiny a hledat si spojence.

kategorie Tiskové zprávy