KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2019 Brňané mohou od města dostat peníze na zelené střechy i zachytávání dešťovky
Zpět

Brňané mohou od města dostat peníze na zelené střechy i zachytávání dešťovky

Přidáno 25. 4. 2019
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Od června mohou zájemci žádat o podporu v rámci dvou nových dotačních programů města Brna pro oblast životního prostředí. Jednak je to dotační program Zeleň střechám, jednak program Nachytej dešťovku. Rozhodli o tom včera brněnští radní.

 

Rada města Brna schválila dva nové dotační programy na podporu vytváření zelených střech a na podporu využití srážkové vody. Tyto programy reagují na soudobé změny klimatu, na poptávku Brňanů a na současné trendy v oblasti ochrany životního prostředí. Doplní již existující dotační program na podporu oživování zeleně ve vnitroblocích v Brně. Podpora v této oblasti má pozitivní dopad na zvyšování sídelní zeleně a tím i pobytového komfortu občanů a je rovněž v souladu s opatřeními města Brna, která cílí na snižování produkce CO2.

„Voda, která po dešti odteče do kanálu, je promarněná příležitost. Vodohospodáři a ekologové se snaží pozdržet a zpomalit vodu v přírodě, aby měla čas se vsáknout. To je jedna z možností ochrany životního prostředí, celospolečenská. Společnost se ale skládá z jednotlivců a i ti mohou pro životní prostředí něco udělat, byť by to byla drobnost. Město jim chce novými dotačními programy pomoci a zároveň tím prospět i svému ovzduší a zeleni,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Výzvy k podávání žádostí o dotace budou otevřeny od 1. června a ukončeny k 30. listopadu 2019, přičemž jednotlivé žádosti budou posuzovány kontinuálně. V obou případech platí podmínka místa realizace projektu na území města Brna.

Velkou novinkou v letošním roce bude elektronické podávání žádostí v rámci všech dotačních programů administrovaných Odborem životního prostředí MMB. Veškeré informace jsou uvedeny a budou dále doplňovány na adrese www.brno.cz/ozp v sekci Oddělení motivačních programů a od června i na stránkách www.ekodotace.brno.cz.

Zelené střechy

Cílem programu je řešení hospodaření se srážkovou vodou v Brně. Zelená střecha je vhodným primárním řešením, protože působí přímo v místě vzniku srážkových vod. Zadržená voda je pomalu spotřebována pro lokální ochlazení blízkého okolí stavby a současně zlepšuje mikroklima celých uličních celků, pokud je výskyt zelených střech v dané lokalitě četnější.

Brno je prvním městem v Česku, které tímto způsobem motivuje a podporuje stavitele na svém území. Výše dotace se bude odvíjet zejména od kategorie osoby žadatele a typu zelené střechy, bude se pohybovat v rozmezí od 900 do 1 400 Kč na metr čtvereční. Žadatel rovněž obdrží příspěvek na odborný posudek spojený s realizací zelené střechy ve výši až 10 000 Kč.

Využití srážkové vody

Základním účelem programu je motivovat vlastníky a stavebníky obytných domů v Brně
k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou a snížit tak množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů. Jde např. o akumulaci srážkové vody pro zálivku zahrady či splachování WC.

Žadatelům o dotaci bude město přispívat částkou ve výši 50 % příspěvku již poskytnutého Státním fondem životního prostředí a žadatel na území města Brna tak může získat až 75% podporu svého projektu. O tuto dotaci mohou požádat i ti, kteří realizovali svůj projekt s pomocí SFŽP již v roce 2018.


kategorie Tiskové zprávy