KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2018 Zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (10.12.- 13.12. 2018)
Zpět

Zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (10.12.- 13.12. 2018)

Přidáno 14. 12. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Pavel Svoboda: Ukrajinský politický vězeň v Rusku Oleg Sencov získal Sacharovovu cenu za rok 2018
Michaela Šojdrová: Česká republika se stala rukojmím vlastního premiéra
Tomáš Zdechovský: Odsouhlasilo se komplexní řešení terorismu

Pavel Svoboda: Ukrajinský politický vězeň v Rusku Oleg Sencov získal Sacharovovu cenu za rok 2018
Evropský parlament udělil ve středu 12. prosince 2018 Sacharovovu cenu ukrajinskému režisérovi Olegu Sencovovi za svobodu myšlení za odvahu, odhodlání a přesvědčení.
Lidskoprávní Sacharovovu cenu za rok 2018 pro ukrajinského režiséra Olega Sencova vězněného v Rusku převzala na plénu Parlamentu jeho sestřenice Natalja Kaplan. Sencov si cenu převzít nemohl, protože si odpykává dvacetiletý trest vězení na Sibiři. Kvůli svým protestním akcím proti ruské okupaci Krymu byl odsouzen za údajné plánování teroristických útoků. Ceremoniálu ve Štrasburku se účastnil také jeho právník Dmitrij Dinze. Europoslanci se ve středu před udělováním ceny setkali na tichý protest za propuštění Olega Sencova s hashtagem #FreeSentsov. 
„Tímto tichým protestem chceme vyzvat k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Sencova a dalších ilegálně vězněných Ukrajinců v Rusku a na Krymu,“ potvrdil Pavel Svoboda, europoslanec za KDU-ČSL/ELS.
„Sencovova hladovka a odvážný občanský postoj z něj udělaly symbol boje za propuštění politických vězňů držených v Rusku i po celém světě,“
řekl předseda Parlamentu Antonio Tajani. Připomněl, že udělení této ceny přichází v době velmi špatných vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem. 
Letošní ročník Sacharovovy ceny byl již třicátým. Již pět držitelů Sacharovovy ceny zároveň obdrželo Nobelovu cenu za mír, mezi kterými je také Denis Mukwege a Nádija Murad, kteří pomáhají obětem organizovaného sexuálního násilí ve válečných konfliktech.

Michaela Šojdrová: Česká republika se stala rukojmím vlastního premiéra
Evropská komise by měla pozastavit veškeré unijní financování Agrofertu a získat zpět všechny neoprávněně vyplacené prostředky. Vyplývá to z nelegislativního usnesení, které ve čtvrtek poměrem hlasů 434 (pro): 64 (proti): 47 (zdrželo se hlasování) schválil Evropský parlament.
Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), místopředsedkyně české delegace v poslaneckém klubu ELS, k tomu řekla : „Česká republika se stala rukojmím vlastního premiéra. Jeho osobní konflikt dopadá na naši zemi. Komise zastavila vyplácení dotací. O příjmech Andreje Babiše z evropských dotací během jeho politické kariéry již není pochyb. Česká republika má funkční demokratické instituce a justici. Ale řešení má v ruce premiér Andrej Babiš. Dnešní zpráva komisaře Oettingera i diskuse ve Evropském parlamentu ukázaly, že jsou principy, které musí dodržovat každý, politik i podnikatel, malý i velký. Evropskou komisí jsme vyzvali, aby zajistila jejich dodržení.“
Přijatý text vyzývá Evropskou komisi, aby zveřejnila všechny dokumenty, které se týkají možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.
Podle zveřejněných informací je Andrej Babiš, premiér a zároveň zůstává majitelem Agrofertu, tedy firmy, která získávala v letech 2013–2020 ročně z evropských strukturálních a investičních fondů částky pohybující se v rozmezí od 42 milionů eur až po 82 milionů eur, konstatuje přijatý text. Podle prohlášení o příjmech získal Andrej Babiš během prvního pololetí roku 2018 z koncernu Agrofert prostřednictvím svých svěřeneckých fondů příjem ve výši 3,5 milionu eur.

Tomáš Zdechovský: Odsouhlasilo se komplexní řešení terorismu
Tento týden europoslanci odhlasovali zprávu speciálního výboru pro terorismus, která poskytla vodítka k zabránění dalším teroristickým útokům, a zejména radikalizaci jako takové.
„Ve zprávě jsme se snažili podchytit jak obecné příčiny radikalizace, tak jednotlivé specifické oblasti, tedy například prostředí věznic, vyloučené čtvrti, internet, explozivní prekurzory, zbraně a další. Šlo nám jednoduše o co nejkomplexnější řešení, protože u teroristických útoků jedna věc souvisí s druhou a nestačí tak třeba jen poslat teroristy do vězení, což ještě využivají k dalšímu šíření svých radikálních názorů. Stejně tak nestačí jen omezit dostupnost střelných zbraní,” vysvětluje Tomáš Zdechovský, který se na znění podílel v rámci svého působení ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). 
„Udělali jsme tak maximum pro to, aby se neopakoval podobný útok, jako jsme zažili tento týden ve Štrasburku, ačkoliv nám je jasné, že sebelepší prevence nezabrání tomu, aby tyto útoky nebyly vůbec," upřesňuje Zdechovský.


kategorie Tiskové zprávy