KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Výstava „Hanáci republice“ v Senátu Parlamentu ČR
Zpět

Výstava „Hanáci republice“ v Senátu Parlamentu ČR

Přidáno 23. 10. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Pod záštitou senátora Lumíra Kantora byla ve čtvrtek 18.10.2018 zahájena výstava „Hanáci republice“ k oslavě 100. výročí republiky. Více než 50 krojovaných vyrazilo z Olomouce vlakem do Prahy, čímž odkázali na výpravu Hanáků do Prahy v roce 1918. „Před sto lety přijeli Hanáci do Prahy pozdravit Tomáše G. Masaryka. Radost ze vzniku republiky jim zůstala dodnes. Bylo mi velkou ctí, je dnes společně s dalšími kolegy oficiálně přivítat v Senátu,“ říká olomoucký senátor. Pěšky prošli Prahou, kde je v Zeleném salonku oficiálně přijal s 1. místopředsedkyní Senátu, Miluší Horskou.

Hanáci během pléna pozdravili i všechny přítomné senátory v Jednacím sále a formálně tak otevřeli výstavu, na které měsíce pracovaly Bronislava Millá a Jaroslava Vitoslavská pod záštitou Hanáckého folklorního spolku (HANFOS). „Ukazovat na krásu Hané je pro mě velkou radostí. Kurátorky daly do příprav všechen svůj čas i srdce. Věřím, že to na výstavě každý pozná“, říká Lumír Kantor, který expozici s předsedou Senátu, Milanem Štěchem, zahájil.
 
Hanácké kroje jsou k vidění od 11. října do 2. prosince 2018 ve Výstavní síni Senátu v Praze. Veřejnosti je přístupná denně od 10.00 do 17.00 hodin, od listopadu do 16.00 hod. Zájemci si mohou prohlédnout slavnostní blaťácký a zábečvácký kroj i tradiční domácí oděv. Součástí expozice jsou také zimní a letní součásti krojů. Vstup volný.

Foto: Kancelář Senátu
 

 
kategorie Tiskové zprávy