KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Novinky z Evropského parlamentu
Zpět

Novinky z Evropského parlamentu

Přidáno 5. 10. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Novinky z Evropského parlamentu za uplynulý týden

Pavel Svoboda: Europoslanci přijali přísnější pravidla pro snížení emisí u nových aut 

Evropský parlament ve středu odhlasoval návrh na přísnější snížení oxidu uhličitého u nových aut, než navrhovala Evropská komise. Europoslanci za KDU-ČSL byli proti přísnému snižování emisí, protože rozumí obavám výrobců aut, podle nichž výrazné snižování emisí povede k zániku pracovních míst, ke snížení konkurenceschopnosti, k ochromení ekonomického růstu a v neposlední řadě k poškození spotřebitelů v důsledku zvýšení cen automobilů.

„My jsme v KDU-ČSL podporovali návrh Komise, který by automobilový průmysl tak neomezil. Návrh, který byl nakonec přijat a který bude od roku 2030 stanovovat snížení vypouštění oxidu uhličitého o 40 procent, než stanoví norma pro rok 2021, nám připadá příliš přísný,“ říká Pavel Svoboda, europoslanec za KDU-ČSL a náhradník dopravního výboru EP.

Europoslanci za KDU-ČSL doufají, že se v konečné fázi najde kompromis, aby škody na automobilovém průmyslu byly co nejmenší.

Michaela Šojdrová: Méně násilí na Youtube a evropská produkce na Netflixu

Evropský parlament 2. října definitivně potvrdil nová pro audiovizuální vysílání. Nová směrnice se bude vztahovat jak na tradiční média, tak na poskytovatele služeb na vyžádání „video-on-demand (VOD)“ a platformy jako Netflix, YouTube a Facebook, včetně přenosů naživo. Platformy pro sdílení videí budou povinně odstraňovat obsah podněcující k násilí nebo nenávisti nejpozději od roku 2020. Služby videa na vyžádání budou muset nabízet divákům i evropskou tvorbu.
Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která se novou audiovizuální směrnicí (AVMSD) v Evropském parlamentu po celou dobu její přípravy zabývala, říká: „Hledali jsme vyvážené řešení mezí tím, co bychom si přáli, tedy kvalitní a bezpečný obsah, a mezi možnostmi poskytovatelů. Výsledek je pozitivní především z hlediska bezpečnosti. Chceme zabránit tomu, aby se prostřednictvím internetu šířil nenávistný obsah. Zvláštní ochrana se vztahuje na děti. Poskytovatelé platforem pro sdílení videí budou odpovědni za odstranění obsahu, který poškozuje zdravý vývoj dětí, jako je pornografie a násilí. Tento škodlivý obsah bude muset být odstraněn okamžitě, jakmile se objeví.“
Poskytovatelé služeb na vyžádání budou mít také povinnost zajistit ve své nabídce díla evropských tvůrců. Netflix a další poskytovatelé služeb videa na vyžádání budou mít v nabídce povinně alespoň 30 % evropského obsahu, což přispěje k rozvoji evropské kinematografie.
 
Tomáš Zdechovský: Majetek zabavený teroristům půjde na odškodnění obětí
 
Zablokování přístupu teroristů k financím na plánování dalších útoků bude nyní snadnější díky nové legislativě automatizující přeshraniční uznávání rozhodnutí o zmražení a konfiskaci majetku pocházejícího z organizované trestné činnosti.
 
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, uvádí: „Jsem velmi rád, že Evropská unie konečně přijímá pravidla, ke kterým jsem po konzultaci s řadou odborníků a policejních orgánů dlouhodobě vyzýval. S přeshraničně organizovaným zločinem lze bojovat jen efektivní unijní spoluprací. Konfiskovaný majetek bude navíc využit pro odškodnění obětí zločinu, rodin policistů a dalších členů záchranných sborů, kteří během zásahu zahynuli či utrpěli trvalé zdravotní následky.“
 
Většina zdrojů na financování terorismu a dalšího závažného zločinu pochází z nelegálně získaných prostředků. Kvůli existenci pouze slabých a nejednotných právních nástrojů však bylo dosud komplikované odhalené kriminální výnosy zablokovat. Díky novému mechanismu všechny členské státy nyní bez nutnosti dalších právních procedur zajistí nebo zkonfiskují zdroje zločinců i na základě závěrů trestního řízení v jiném členském státě. Nikde v Unii tak tento majetek již nebude možné uložit a znovu zneužít. „Pro výkon příkazu ke konfiskaci z jiné země budou mít země maximálně 30 dní. Nově bude možné zkonfiskovat i například majetek v případech, kdy pachatele trestného činu nelze identifikovat nebo byly výnosy předané vyšetřovanou osobou třetí straně,“ doplňuje Zdechovský.
 


kategorie Tiskové zprávy