KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Sněmovna schválila zrychlení dopravních staveb. KDU-ČSL prosadila výhodu pro zemědělce
Zpět

Sněmovna schválila zrychlení dopravních staveb. KDU-ČSL prosadila výhodu pro zemědělce

Přidáno 29. 6. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Sněmovna schválila návrh poslanců, jehož cílem je zrychlit přípravu dopravní, energetické i komunikační infrastruktury. Návrh byl podpořen napříč poslaneckými kluby. Pro byla i KDU-ČSL. Té se navíc podařilo prosadit výhodu pro zemědělce – pokud při výstavbě dojde na jejich území ke zničení úrody, mají nárok na dvojnásobek škody.


„Jsem velice rád, že byl tento zákon přijat. Napříč poslaneckými kluby došlo k rozumné shodě, i když jde o kompromisní řešení. Prosadili jsme zájmy zemědělců, kteří dostanou dvojnásobek případné škody na plodinách. Je třeba stavět, ale pokud dojde ke škodě, je třeba ji také adekvátně kompenzovat,“ okomentoval přijetí návrhu předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
 
Schválená novela obsahuje také seznam staveb, které budou podléhat takzvanému mezitímnímu rozhodnutí. To má usnadnit vyvlastňování pozemků. V praxi to znamená, že výstavba může začít a dál pokračovat, i když bude ještě rozhodováno o výši náhrady za pozemky. V seznamu jsou některé dálnice, silnice první třídy nebo metro.
 
Pro návrh hlasovalo 156 ze 160 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo z nich. Předlohu bude nyní posuzovat Senát. Účinnosti by zákon mohl nabýt v září – podle předkladatelů může zrychlit výstavbu o tři až pět let.​


kategorie Tiskové zprávy