KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí odmítá novelu zákona o odpovědnosti za přestupky
Zpět

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí odmítá novelu zákona o odpovědnosti za přestupky

Přidáno 15. 2. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Na svém čtvrtečním tiskovém brífinku odmítli senátoři a senátorky ze senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí novelu zákona č. 250/2016 Sb. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, jejíž navrhovateli jsou senátoři Ivo Valenta, Lumír Aschenbrenner, Michael Canov, Zdeňka Hamousová a další. Tímto návrhem se má do přestupkového zákona opět navrátit možnost ukládat za přestupky správní trest zákazu pobytu. Zákaz by mohly obce udělit až na 6 měsíců za určitých specifických podmínek.

Členky a členové senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí připomněli, že zákaz pobytu byl v zákoně o přestupcích obsažen již od roku 2012 do června 2017. Podle senátora Jiřího Carbola se „jedná se o nadbytečné a populistické řešení“. Senátorka Renata Chmelová současně zdůraznila, že „tento zákaz pobytu nemá vůbec žádný smysl,“ jelikož – jak upozornila její senátní kolegyně Anna Hubáčková  – „dochází k prolomení zásady práva na svobodu pobytu“.

„Rozumíme snaze starostů, že chtějí řešit situaci těch, kteří se proti veřejnému pořádku nějakým způsobem proviňují a proti kterým nemají – podle jejich názoru – zatím dostatečné sankční nástroje. K této novele je ale třeba říct, že nejenom Senát ve svém dřívějším složení, ale také prezident a Legislativní rada vlády takovýto návrh odmítli. Naprostá většina odborníků na ústavní, správní a přestupkové právo tento návrh odmítá a nesouhlasí s ní,“ upřesnila senátorka Jitka Seitlová. Doplnila, že touto novelou se problém osob, z nichž mnohé trpí duševními poruchami, neřeší, nýbrž přesouvá: „Přesouváme občana, který je problémový, jinému starostovi, do jiné obce. A to určitě není dobré řešení“.

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí slovy senátorky Šárky Jelínkové sice na jedné straně tuto novelu odmítá, ale přichází zároveň i s pozitivním řešením: „Je potřeba posílit kompetenci sociálních odborů obecních úřadů, aby s těmito lidmi pracovali a hledali pro ně pokud možná nejvhodnější řešení. Ať už je to sociální služba nebo poradenská pomoc. Ty cesty bychom našli i v zákoně o sociálních službách“.

kategorie Tiskové zprávy