KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Senátoři k jednání horní komory
Zpět

Senátoři k jednání horní komory

Přidáno 19. 12. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Ve středu 19. prosince se senátoři sešli na 4. schůzi horní komory, zákonodárci mají na programu například hlasování o zelené naftě (vrácení zemědělcům část spotřební daně z nafty podle intenzity chovu hospodářských zvířat). Poslanecká sněmovna poslala Senátu schválenou novelu, podle které by měla zůstat zelená nafta zachována. S tím souhlasí i předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar: „Je to potřebné a důležité, zvlášť zavedení nově i pro oblast živočišné výroby. Našim zemědělcům z regionu to velmi pomůže.“

Senátoři se také dostanou ke schválení insolvenční novely. Podle klubu KDU-ČSL a nezávislí je důležité, aby se podmínky pro oddlužení zmírnily a lidé se tak snáz navrátili do běžného ekonomického života. Podporují především zmírnění podmínek oddlužení důchodcům - těm invalidním i starobním. „V Česku je skoro milion obyvatel v exekucích. Minulé vlády dopustily, aby byla na lidech páchána lichva. Ekonomicky se daří celé společnosti, ale pořád máme tolik lidí v dluzích. Musíme zajistit, aby se mohli se navrátit do normálního ekonomického života, to se vyplatí nám všem," okomentovala senátorka Šárka Jelínková.

Horní komora se také dostala k novele služebního zákona. Vláda by podle senátorů neměla získat právo odvolávat ministerské státní tajemníky na podnět příslušných ministrů. K tématu se vyjádřila senátorka Jitka Seitlová, podle ní by byl takový krok cestou zpátky k politizaci státní správy. „Změna by oslabila roli státního tajemníka, který by ani po odvolání neměl možnost se bránit rozhodnutí. Jedinou možností by bylo bránit se žalobou, ale problém je, že žádná obdobná řízení dosud neprobíhala, případy by se proto velmi složitě posuzovaly,“ vysvětlila.  

kategorie Tiskové zprávy