KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2018 Senát podporuje spotřebu českých potravin
Zpět

Senát podporuje spotřebu českých potravin

Přidáno 30. 3. 2018
Ilustrační foto
Potravinářská revue

Nevyvážená kvalita potravin, které jsou na českém trhu momentálně k dostání, a především jejich bezprostřední srovnání s potravinami, které se distribuují pro západní trh, vede řadu politiků k čím dál aktivnější podpoře tuzemské produkce. Lidovecký senátor Ing. Petr Šilar se touto problematikou zabývá dlouhodobě, patří mezi aktivní podporovatele rozvoje venkova a samozřejmě i jeho produkce.

Stálá komise pro rozvoj venkova, které je Petr Šilar členem již osmým rokem, se pravidelně snaží tuzemské potraviny nejen propagovat, ale především zvyšovat jejich spotřebu. Nachází k tomu řadu zajímavých nástrojů, jako je například soutěž Česká chuťovka, značení potravin vybranými logy kvality, podporuje jejich propagaci formou nejrůznějších celorepublikových kampaní, konferencí a osvětových akcí na podporu regionálních značek.

Senátor má být ombudsmanem svého obvodu/regionu
Podle něj může každý senátor ve svém obvodu propagovat místní výrobky, a to nejenom potravinářské, protože se jedná o běžnou součást jeho práce. On sám pochází z venkova, kde žil celý svůj dosavadní život, a navíc i dlouhé roky působil v komunální politice, problematiku tedy velmi dobře zná. Navíc je původním vzděláním agronom, takže i z odborného hlediska přesně ví, co venkov a zemědělství trápí.

Senát podporuje a motivuje lidi k práci na venkově a v zemědělství
„V Senátu se snažíme především korigovat zákony, které lidem na venkově ztěžují praktický život, nebo by ho v budoucnu mohly komplikovat, a to nejen v regionech,“ říká Petr Šilar a jako konkrétní příklad z poslední doby uvádí svůj předložený návrh na odpuštění DPH na stavební pozemky, které poměrně výrazně zdražuje bydlení. DPH by se dle jeho návrhu mělo platit jen ze zastavěné plochy, nikoliv z celého pozemku, jak nařizuje novela zákona o DPH, což je v praxi rozdíl i několika set tisíc korun.
Úloha Senátu je však samozřejmě mnohem širší. Co se týká zemědělství, určitě je zapotřebí zmínit dlouhodobou podporu regionálních, tedy výhradně českých potravin,“ říká Šilar a znovu připomíná: „Každý senátor je vlastně takovým ombudsmanem za svůj obvod. Když se jedná o potravinářské výrobky, vždy aktivně bojuji za svůj region.“ Tomu však obvykle předchází řada setkání s představiteli firem z daného kraje, u kterých se zjišťuje, co výrobce, distributory nebo prodejce aktuálně trápí a jaké mají případně praktické návrhy na zlepšení.

Spolupráce na rozvoji venkova s příslušnými rezorty státní správy a územními orgány
„Ač se to možná všeobecně moc neví, tak poměrně hodně senátorů působí souběžně se svým senátorským mandátem i na pozici starostů, nebo jsou zvoleni krajskými zastupiteli podobně jako já, proto je spolupráce s příslušnými resorty státní správy opravdu velmi těsná,“ podotýká Šilar.
Podobné propojení velmi dobře funguje, protože dotyčný senátor zná díky komunální politice problémy svého regionu, které pak může v rámci projektů na nejvyšší úrovni účinně hájit, a tím svému kraji prospět víc, než když zastává jen jednu z výše jmenovaných pracovních pozic.

Jak funguje Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova?
Tato komise je podle počtu pořádaných akcí tou nejpracovitější a také nejpočetnější ze všech komisí, které v Senátu působí. Spolupracuje například při vyhlášení Vesnice roku, dále se její členové aktivně zúčastňují řady aktivit v regionech, jedná se o různé výstavy, veletrhy a o spoustu dalších akcí. Komise je také účastníkem jednání se Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí a se sdružením místních samospráv.

Zemědělské suroviny pro potravinářský průmysl, dostatek surovin rostlinného původu, horší v živočišné
„V tomto případě nemá Senát prakticky žádný vliv na jakoukoliv exekutivu, vše totiž spadá pod rezort ministra zemědělství, do kterého nemáme mandát zasahovat,“ vysvětluje senátor Šilar.

Spolupráce s EU v této oblasti
Spolupráce s EU v této oblasti je rozdělena na dvě základní roviny. V té první se jedná se o konzultaci všech evropských tisků, v té druhé pak o aplikaci evropských směrnic do našich zákonů. „Zároveň bych rád připomenul, že Senát přijímá usnesení k evropským směrnicím na úrovni celého pléna, ne jenom ve výboru, což je mnohem více propracované,“ vysvětluje Šilar.

Jak vypadá vlastní podpora spotřeby tuzemských potravin
Podle nás je především velice důležité opakovaně informovat tuzemské spotřebitele a motivovat je k vyšší spotřebě tuzemských potravin. Lze je oslovit například prostřednictvím médií a vysvětlit jim, že domácí potraviny a suroviny jsou často mnohem kvalitnější a například po stránce cizorodých nebezpečných látek i lépe kontrolovatelné než ty zahraniční. „Připomínám například hodně diskutované kauzy z poslední doby, jako byl ukrajinský med plný antibiotik nebo polská jablka s obsahem pesticidů. Nezbytná je ovšem nejen cílená reklama a mediální osvěta, ale i pořádání různých veletrhů, výstav nebo soutěží, kde lze spotřebitele oslovit napřímo,“ říká Šilar a dodává, že podobné akce se periodicky opakují i v Senátu, například v rámci krojovaných slavností nebo u příležitosti vyhlášení výsledků soutěže Česká chuťovka, jejíž vítězové se v posledních letech pravidelně vyhlašují v Senátu.

Česká chuťovka a aktivní účast Senátu
Soutěž Česká chuťovka se na půdě Senátu už etablovala a senátor Šilar si ji prostřednictvím Stálé komise pro rozvoj venkova vzal víceméně pod svůj patronát. Je ve velmi úzkém kontaktu s pořadateli akce a oceněné produkty pak propaguje i při svých cestách nejen po východních Čechách. Podle něj je cílem soutěže nejen podpora kvalitních českých potravin, ale především i produktů, které vynikají nad ostatní svojí výtečnou chutí.
Sám k soutěži s úsměvem podotýká, že kromě toho, že šíří pozitivní povědomí o této soutěži nejen mezi odbornou či laickou veřejností či u firem, které se této soutěže mohou účastnit, je také členem hodnoticí komise. „To je občas velmi náročné. Obzvlášť, když musíte během krátké chvíle ochutnat a navíc i ohodnotit více než 200 vzorků, jako tomu bylo v posledním ročníku,“ směje se Šilar, podle kterého jsou všechny přihlášené potraviny velice dobré, a vybrat vítěze je tak rok od roku složitější.

Další významné aktivity Senátu
Senát se v rámci podpory venkova účastní různých akcí, jako je například veletrh Regiontour v Brně, veletrh Holiday Word, vyhlašuje vítěze pozemkových úprav, v Lysé nad Labem se účastní výstavy měst, obcí a mikroregionů s názvem Regiony České republiky, na Vyšehradě to pak je přehlídka krajů „Má vlast“, přímo v Senátu to jsou Krojované slavnosti.
Myslí však i na seniory, kteří se prezentují na výstavě Šikovné ruce našich seniorů v Lysé nad Labem. Soutěž „Vesnice roku“, která je každoročně vyhlašovaná v Luhačovicích, oceňuje soustavnou práci obyvatel vesnic na zvelebení svého okolí. V podobném duchu se nese předávání Oranžových a Zelených stuh soutěže „Vesnice roku“ nebo účast na konferenci „Venkov“ a neméně zajímavá je i soutěž „Nejkrásnější nádraží“. „Výše jsou vyjmenované jen pravidelné akce, další se pak konají ad hoc nebo se jich účastní jednotliví senátoři jako speciálně pozvaní hosté, případně jako poskytovatelé nejrůznějších záštit,“ hodnotí bohatý výčet podpory Senátu českým potravinám PetrŠilar.

Individuální přístup
„Jako agronomovi mi je jasné, že výsledná kvalita potravin úzce souvisí se způsobem, jakým se pěstují. Dlouhodobě se zajímám především o nebezpečná rezidua v zemědělské půdě, jako jsou například pesticidy nebo těžké kovy, a o ochranu vodních zdrojů. Kvalita složení vody a hrozící sucho jsou velkým problémem, který se do budoucna může stát až klíčovým. V této souvislosti je zapotřebí zmínit i zmenšující se diverzibilitu našich lesů a obnovu tůní a mokřadel, které mají za úkol vodu v krajině zadržovat, to všechno spolu vzájemně souvisí,“ připomíná Šilar a dodává, že pokud si nyní pečlivě neohlídáme to, co jíme, a především jak potraviny pěstujeme, skladujeme a zpracováváme, zakládáme si do budoucna dost možná na velké zdravotní komplikace. „Je to jednoznačně oblast, pro kterou v Senátu i politice obecně lobbuji. Je totiž nejvyšší čas s tím něco udělat,“ uzavírá Šilar.

Zdroj: Potravinářská revue, č. 3, strana 4

kategorie Z médií