KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Schůze Senátu: KDU-ČSL navrhuje změnu ve vyplácení důchodů. Senátorka Vítková předkládá petici za vý
Zpět

Schůze Senátu: KDU-ČSL navrhuje změnu ve vyplácení důchodů. Senátorka Vítková předkládá petici za výstavbu dálnice D43

Přidáno 18. 7. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Na tiskovém brífinku senátorského klubu „KDU-ČSL a nezávislí“ dnes vystoupila senátorka Jaromíra Vítková. Zastupuje petenty, kteří požadují, aby se urychlila výstavba D 43. Jedná se o přibližně 78 km dlouhý úsek, který propojí dálnice D35 a D1.

„Petice je reakcí na to, že do současnosti nebyla tato komunikace vzata v potaz jako priorita ČR. Její vybudování je důležité pro bezpečnost řidičů, rozvoj cestovního ruchu a také pro ty, kteří dojíždí do Brna za prací,“ zdůraznila Vítková. Výstavba této komunikace je nezbytná také z bezpečnostního hlediska. V úseku od Moravské Třebové po Bořitov v loňském roku zahynulo 18 lidí a v prvních měsících letošního roku 6 lidí.
Do dnešního dne petici podepsalo víc než 18 000 obyvatel. Pro dobudování dálnice je třeba, aby byla zpracována studie proveditelnosti, projednání EIA a následně bylo vydáno územní rozhodnutí. Úsek je již v severní části stabilizován, což znamená, že je zde souhlas všech samospráv.
Za spolupráci při řešení této otázky senátorka Vítková poděkovala Policii ČR, Ministerstvu dopravy ČR, Ředitelství silnic a dálnic a také Jihomoravskému kraji.
 
Lumír Kantor: Pětistovka k důchodu ocení ženy-matky
KDU-ČSL dlouhodobě podporuje navýšení důchodů ženám, především matkám. Česká republika má totiž v rámci EU jeden z největších rozdílů mezi příjmy žen a mužů, a to se promítá do velkých rozdílů mezi důchody. Proto senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí navrhne, aby se matkám v důchodu přidalo 500 korun za každé vychované dítě.
„Tato svým způsobem drobnost by velmi ocenila ženu-matku. Je to ošetřeno tak, že by maminky, pokud se starají o dítě alespoň deset let, dostaly pětistovku měsíčně za každé dítě,“ okomentoval senátor Lumír Kantor. Uvedený pozměňovací návrh je přilepšením matkám, na které by společnost neměla zapomínat. Naopak je důležité poděkovat ženám za výchovu dětí a pomoci jim zkvalitnit jednu etapu života.
 
Jitka Seitlová: Energetici dál nemůžou chtít po lidech desetitisíce za přemístění vedení
Nepříjemné překvapení čeká na všechny, kteří mají na svých domech přípojku elektrického vedení. Pokud totiž budou chtít svoje obydlí zrekonstruovat nebo zbořit - musí nechat konzolu energetické sítě přeložit na jiné místo. S tím ale souvisí vysoké finanční náklady, které mnohdy dosahují až statisíců korun. Senátorka Jitka Seitlová z KDU-ČSL proto se skupinou dalších senátorů navrhla změnu energetického zákona, který má zjevnou nespravedlnost napravit. Senátoři ho budou nyní na schůzi projednávat.
 
“Může se třeba stát, že majitelé mají starý polorozpadlý dům, který chtějí zrekonstruovat. Jenže jen za přeložení vedení musí zaplatit třeba 80 tisíc korun. Přitom vedení je na domě už od minulého století a tehdy za věcné břemeno sloužící energetické síti dostali jen pár stovek, nebo nic” vysvětlila senátorka Jitka Seitlová. Navrhuje proto novelu energetického zákona, jejímž cílem je odstranění této nespravedlivé finanční zátěže.
 
Senátorka Jitka Seitlová navrhla změnu zákona s podporou dalších 20 senátorů. V praxi by změna měla odstranit povinnost vlastníků nemovitostí hradit náklady na přeložení - a to konkrétně v případech, ve kterých to není zjevně spravedlivé požadovat. “Jde například o rekonstrukce nebo nařízené demolice budovy. Další výjimky pak novela ukládá stanovit Energetickému regulačnímu úřadu.
 
Problém vysokých nákladů na přeložení vedení se netýká pouze jednotlivců, finanční zátěž způsobuje rovněž obcím. Ty často o přeložení žádají ve veřejném zájmu, přesto musí uhradit nemalou částku při změně umístění vedení.
 
V reakci na současné rozpory při vyúčtování nákladů na všechny přeložky pak novela žádá, aby měli energetici povinnost poskytnout žadateli o přeložku podrobné vyúčtování fakturovaných prací. Pokud by tato povinnost nebyla splněna, navrhují senátoři zavedení pokut.


kategorie Tiskové zprávy
štítky senát