KDU.breadcrumbs.homeAktuality Archiv 2018 Rozhovor s Janem Bartoškem v časopise Týden
Zpět

Rozhovor s Janem Bartoškem v časopise Týden

Přidáno 28. 11. 2018
Ilustrační foto
Týden

Premiér Andrej Babiš může být vydíratelný kvůli pobytu svého syna na Krymu, a navíc má jako obviněný v kauze Čapí hnízdo exkluzivitu v přístupu k informacím. Proto by měl skončit, říká místopředseda lidovců JAN BARTOŠEK. Mluví i o svém plánu kandidovat na šéfa KDU-ČSL nebo o tom, že se ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě zachovala jako někdo, kdo se stydí za svou holku.

* Museli jste si docela oddechnout, že jste po loňských volbách nešli znovu do vlády s Andrejem Babišem a ČSSD, ne?

Naše rozhodnutí nejít do vlády bylo absolutně správné, to je bez diskuse. My jsme už před volbami říkali, že budoucí premiér, jenž bude trestně stíhaný, bude neustále zatěžovat svou vládu, jeho kauzy ho budou dohánět a vláda tím bude trpět. Nikdo ale asi nečekal, jak obřích rozměrů Babišovy problémy nabudou. Když vstupoval do vlády, byl premiér trestním stíháním indisponován, a v současné době už je zcela paralyzován. Místo toho, abychom řešili správu země, řeší se donekonečna soukromé kauzy premiéra. Dnes už nás to dost poškozuje i v zahraničí – stačí se podívat, jak v minulých týdnech psala o České republice zahraniční média a jak o ní mluvili někteří státníci.

* Kauza Čapí hnízdo se táhne již od období vaší společné vlády. Jak se díváte na ten překotný vývoj z posledních dvou týdnů, který odstartovala reportáž Seznamu s Andrejem Babišem mladším?

Vyvolává to ve mně spoustu otázek, které s každým dalším vystoupením Andreje Babiše spíše přibývají. To byl také důvod, proč jsem se rozhodl iniciovat svolání bezpečnostního výboru sněmovny. Vůbec nejde o to, že bychom plánovali vstupovat do živé kauzy a tahat informace z vyšetřovatelů. Chceme ale, aby všichni zúčastnění – od ministra vnitra přes policii a tajné služby až po státní zástupce – jasně řekli, že vše probíhá řádně, na nikoho není vytvářen žádný nátlak a není zpochybněna právní podstata tohoto státu. Nemohl jsem sehnat poslední podpis, který mi ale v pátek připojil Milan Chovanec. Předpokládám proto, že začátkem prosince bude výbor svolán.

* Nejzásadnější na celé kauze je tedy pro vás bezpečností otázka? Například pobyt Babiše juniora na Krymu?

Ano. Andrej Babiš je druhý nejbohatší Čech, který má možnost zaplatit svému synovi, o němž tvrdí, že má schizofrenii a je nemocný, tu nejlepší zdravotní péči v sanatoriích v jeho domovském Švýcarsku nebo třeba ve Francii. On však místo toho udělá to, že svého syna svěří chlapíkovi opravujícímu kola, jehož navíc ani pořádně nezná, a ten mu ho odveze do Ruska a potom na Krym. Tam ho seznámí s nějakým děvčetem a spolu pak jedou do Krivoj Rogu, což, jak víme, je v podstatě semeniště kriminálních živlů. Co by tam dělali, kdyby se jeho schizofrenie rozjela? A pak ho tam jeho opatrovník ještě nechá samotného? Pro mě je největší otázka, jestliže se premiér chová tímto způsobem ke svému synovi, jak se bude chovat k tomuto státu? Navíc z toho plyne obrovské bezpečnostní riziko.

* Směrem k premiérovi?

Jistě, v té době šlo o vítěze voleb a předpokládaného premiéra. Jeho syn však cestuje po Krymu, což je Ruskem okupované území Ukrajiny. Ruské tajné služby musely vědět, koho na Krymu mají, to říká i řada bezpečnostních expertů. Možnost zneužití té situace je enormní. Nemůže být teď Andrej Babiš vydírán? A to kvůli poslednímu dění vůbec neřešíme, že má jako premiér k dispozici BIS a informace z Bezpečností rady státu, a přitom je obviněn. Obviněný tu má exkluzivitu v přístupu k informacím. To jsou důvody, proč nemůže být premiérem této země.

* Premiérem ale i po pátečním hlasování o nedůvěře vládě zůstává. Co říkáte šalamounskému postoji sociálních demokratů, kteří překvapili snad úplně všechny rozhodnutím, že alibisticky odejdou ze sálu a nepodpoří aktivně vládu, v níž sami sedí?

Sociální demokraté měli možnost vyvinit se z problémů kolem Babiše a ze spolupráce s ním tím, že vysloví vládě nedůvěru. Mohli říct: Měli jsme nějaké požadavky, ty nebyly splněny, v praxi se ukázalo, že ta koalice nefunguje, je lepší to ukončit. My to tak v minulosti udělali. Oni místo toho zvolili zbabělost, kdy se ani nepostavili za vládu, ani z ní neodešli. To je totéž, jako když se stydíte za holku, s níž chodíte.

* Onou minulostí narážíte na vaši společnou vládu se Stanislavem Grossem?

Jistě. Když měl Stanislav Gross problémy s prokázáním financí na svůj byt, podali tehdy lidovečtí ministři demisi a všichni poslanci lidovců hlasovali proti důvěře vládě. Tehdy ji podrželi komunisti a Grosse nahradil Jiří Paroubek. To bylo období, kdy se ještě držely nějaké mantinely. To je teď očividně pryč. A sociální demokraté k tomu notně přispěli, je to jejich selhání. Nemůžete být napůl těhotný, stejně jako nemůžete být napůl ve vládě. ČSSD to poškodí.

* Opozice i ČSSD navrhovaly výměnu premiéra za někoho jiného z hnutí ANO podle nedávného vzoru ze Slovenska. Tam ale na změnu tlačil i prezident Andrej Kiska, zatímco u nás si Babiš s Milošem Zemanem notují. To přece nemohlo vyjít, ne?

Ukazuje se, že premiér má oporu v prezidentovi a naopak. Ta situace je nová v tom, že prezident České republiky dosud nikdy nebyl součástí vládní koalice. Měl by být nestranný a hledat řešení, které zklidní situaci v zemi. Pro mě je to velké zklamání, prezident měl vyslyšet volání po novém premiérovi. O to zásadnější je nyní role Senátu.

* Kdyby se opozici bývalo podařilo vyslovit vládě nedůvěru, nemohlo to nakonec celé skončit ještě větším průšvihem? Například výměnou sociálních demokratů za SPD Tomia Okamury, jenž se do vlády nepokrytě tlačí?

Ze strany SPD to byl krásný půlobrat – říkali, že vládu nepodpoří, ale poté jel Tomio Okamura náhodou kolem Úřadu vlády, stavil se u Andreje Babiše na kafe a najednou prozřel a do vlády se tlačil. Volby nicméně byly svobodné a demokratické, hnutí ANO si může vybrat své koaliční partnery. Bylo by to tedy zcela legitimní řešení. Babiš by si vybral ty, kteří mu jsou nejbližší. Už teď se velkostatkář paktuje s komunisty – to svědčí o tom, že i komunisté opustili své ideály a za posty v dozorčích radách jsou ochotni tolerovat svého třídního nepřítele. Tak proč nepřipojit i SPD?

* Jan Hamáček se nicméně nechal slyšet, že za ním chodili někteří poslanci z opozice a prosili ho, aby vládu nepokládal. Víte o někom takovém? A nebylo to tedy v pátek jen divadlo?

Nevím. A divadlo to v žádném případě nebylo. Plán B přece existuje, píše o něm ústava a má ho v rukou prezident. Stačilo by, aby sestavením vlády pověřil například vicepremiéra Richarda Brabce a vláda mohla pokračovat na současném půdorysu.

* Počkejte, vy si dovedete představit, že by Andrej Babiš se svým egem připustil, aby neseděl ve vládě?

Mě zaujalo, když minulý týden sám sebe chválil, že se setkal s mnoha premiéry, prezidenty a králi. To ale nijak nezmění váš morální profil ani to, že jste trestně stíhán. Pro politiku potřebujete pokoru, schopnost sebereflexe a respekt k partnerům. Babiš nemá ani jedno. A jestliže o sobě prohlašuje, že nikdy, ale opravdu nikdy neodstoupí, tak prostě není dobrý politik. Pokud upřednostňuje vlastní ego a sobectví, nepracuje ve prospěch lidí.

* Nepřipadá vám, že některým poslancům hnutí ANO tentokrát už trochu tekly nervy? Například Jaroslav Faltýnek vám v televizi řekl, že se mu z vás chce zvracet…

Je potřeba si uvědomit složitost situace poslanců hnutí ANO. Ti, kteří v minulém volebním období projevili vlastní názor, nespokojenost nebo – ti nejodvážnější – i nějakou tu kritiku, už v současné Poslanecké sněmovně nejsou. Byli odstrčeni, protože se neosvědčili. Jak těžký konfl ikt se svým svědomím poslanci ANO mají, netuším. Ale u řady z nich vidím, že je jim ta situace nepříjemná.

* Vy sám jste na Babišovu adresu poměrně ostrý, ale například váš senátor Jiří Čunek se ho dlouhá léta zastává. I teď tvrdí, že je premiér ničen na objednávku. Bavili jste se o tom spolu?

Řada vyjádření Jiřího Čunka není v souladu s oficiálními stanovisky KDU-ČSL. On hlasoval i v rozporu se senátorským klubem ohledně rezignace premiéra. Já se pouze mohu domnívat, zda se do jeho postoje promítá i jeho osobní zkušenost, kterou se cítí poškozen. Tomu bych i rozuměl, protože v případě Jiřího Čunka se nic neprokázalo, za nic nebyl odsouzen, a přitom bylo poškozeno jeho jméno.

* Čunek je úspěšný hejtman a senátor a možná bude za pár měsíců kandidovat na nového předsedu strany. Dovede si to představit? Otočili by pak lidovci?

Jiří Čunek je velmi úspěšný, je třeba k němu mít respekt. A je třeba s ním počítat. Jestli bude kandidovat na sjezdu, nevím. Sám řekl, že to oznámí později, ale umím si to představit. Rozhodnou však delegáti, a když naposledy kandidoval proti Pavlu Bělobrádkovi, nebyl jeho výsledek valný. Naši členové, sympatizanti a voliči už jednou jasně řekli, že s trestně stíhaným Babišem do vlády nechtějí. To platí.

* Pavel Bělobrádek v březnu v čele lidovců skončí. Co bude se stranou potom?

Mám ho hrozně rád jako člověka. Má za sebou velký kus dobré práce, podařilo se mu dostat nás zpět do sněmovny, stabilizovat naše finance, jsme teď v černých číslech. Je to naše výrazná persona. Podařilo se mu otevřít stranu mladým lidem, rozšířit spolupráci s nestraníky, straně dát dynamiku, novou tvář i určitou politickou neotřelost. V tom musíme pokračovat.

* Kandidaturu jste zatím ohlásil vy a poslanec Marek Výborný. Kam byste chtěl KDU-ČSL vést v případě, že na březnovém sjezdu uspějete?

Chci navázat na to dobré, co se povedlo Josefu Luxovi a Pavlu Bělobrádkovi. Musíme udržet naše výsledky všude tam, kde jsme silní, a posílit především v českých krajích. Jako zásadní vidím pokračovat v otevírání stany sympatizantům. Musíme také přitáhnout silná jména a uchopit zásadní témata. Zůstane naše silná rodinná politika, ale také zcela zásadní otázka školství a téma národní bezpečnosti. Situace v Evropě se mění. Musíme se rovněž zaměřit na posun české ekonomiky a investice do vědy a výzkumu a zvýšit naši konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

* Výrazně jste uspěli v komunálních volbách, ale ty senátní skončily propadákem. Co s tím?

Ukazuje se, že naši komunální politici mají důvěru lidí, protože je za nimi vidět práce. Na mandáty jsme zvítězili, máme spoustu velkých měst, což je skvělé. Do senátních voleb se částečně promítla celostátní politika. Nejvíce posílila ODS, která je dnes vnímána jako protestní strana. A já jsem přesvědčen, že senátní volby byly volbou protestu.

* Měla by tedy být KDU-ČSL také protestní stranou?

Pouze se vzdorem nedojdete daleko, já jsem spíš zastáncem vlastních návrhů. My jsme dnes jasnou a srozumitelnou alternativou vůči Andreji Babišovi. Hájíme jasné hodnoty a přinášíme vlastní řešení. Na to chceme sázet.

* Ale jste jen jednou z mnoha stran roztříštěné opozice ve sněmovně. To může být pro voliče dost nepřehledné. Co v takové situaci chcete prosadit?

Já jsem člověk do těžkých časů a neklidné doby, mě to baví. Jsme schopni prosazovat své plány a budeme to dělat. Ve sněmovně je poslanecký návrh na posunutí manželství jako svazku muže a ženy do Listiny základní práv a svobod. Připravujeme návrh na zjednodušení stavebního řízení. Vláda také zvyšovala důchody, ale potrestala přitom ženy, které byly na mateřské dovolené a vychovávaly děti. Teď kvůli tomu mají nižší důchody. Budeme proto chtít, aby každá žena měla za každé narozené dítě pětistovku k důchodu navíc. Nemůžeme je trestat za to, že rodí děti. Naopak.

* Říkáte, že jste jasná alternativa vůči Babišovi. Před pěti lety jste ho ale společně se sociálními demokraty pustili do vlády i přesto, že nebyl schopen dodat čisté lustrační osvědčení. Vnímáte to zpětně jako chybu?

Ale jaká tehdy byla situace? Zatýkalo se v nejbližším okolí premiéra Nečase. Česká republika byla zdevastovaná vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Voliči rozdali karty a my se k tomu museli nějak postavit. Já samozřejmě z Babišova nástupu žádnou radost nemám. A už když se ta vláda domlouvala, měl jsem k ní řadu připomínek, zejména v souvislosti s lustračním osvědčením. Na druhou stranu se podařilo Českou republiku stabilizovat. Teď se ukáže, jestli je hnutí ANO demokratická strana, nebo si na ni jen hraje a jde o hnutí jednoho muže. Každá demokratická strana, která by měla ve vedení člověka, kolem něhož jsou tak závažné kauzy, by zapojila pud sebezáchovy a ten člověk by skončil. Tak uvidíme.

***

 

Jan Bartošek (47) Vystudoval Zemědělskou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracoval jako terapeut pacientů trpících závislostí na návykových látkách a jako externí pedagog. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2006, o pět let později se stal místopředsedou a je jím dosud. Byl místostarostou Dačic, od roku 2013 je poslancem, v minulém volebním období byl místopředsedou sněmovny. Poslední rok je šéfem poslaneckého klubu KDU-ČSL. V říjnu oznámil, že bude na jarním sjezdu kandidovat na předsedu lidovců. Pro politiku potřebujete pokoru, sebereflexi a respekt k partnerům. Babiš nemá ani jedno.

kategorie Z médií