KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Projev Pavla Bělobrádka na oslavě 100. výročí založení ČSR
Zpět

Projev Pavla Bělobrádka na oslavě 100. výročí založení ČSR

Přidáno 23. 10. 2018
Ilustrační foto
projev

Dámy a pánové, 
chci vám osobně každému zvlášť poděkovat, že jste dorazili, někteří i z velké dáli. Jsem velmi rád, že jsme se tady sešli a připomněli si, že Československá strana lidová byla založena právě proto, aby i v tehdejší nové Československé republice byl slyšet hlas těch, které zastupovala, tedy obyčejných lidí. Těch, kteří měli velký vztah k rodné zemi, ale i k hodnotám, které formovaly tisíc let naše území. Jsem velmi rád, že i dnes se můžeme vracet k naší historii, která je s Československem nezbytně spjata. 

Tehdejší Československá strana lidová se jasně postavila na stranu republiky, na stranu uspořádání, které vytvořilo 20 let demokratické Československé republiky. Pořád nám zůstává možnost se dívat zpět, ale také do budoucnosti - Bůh, vlast, rodina, to bylo heslo, které lidovci používali a které je stále platné. Pro mnohé je třeba slovo Bůh nesrozumitelné, ale jsem přesvědčen, že ctnosti, neboli hodnoty, že to jsou jednoznačné majáky, které nám ukazují cestu.

V naší historii Československa najdeme opravdu skvělé úspěchy, hrdiny, významné podnikatele, lékaře, vědce, spisovatele, ale také najdeme kolaboranty, zrádce a lidi, za které se musíme stydět. A je to tak v každém národě. Láska k vlasti není nenávist k jiným národům, to si myslím, že je potřeba neustále zdůrazňovat, především v této době sílícího nacionalismu všude kolem po Evropě. Zároveň jsem přesvědčen, že KDU-ČSL, strana, která tady brzy bude 100 let, která měla své výkyvy a která taky ve své historii kopírovala tu historii Československé republiky, má svoje hrdiny, mučedníky, významné osobnosti, ale také lidi, za které se musíme stydět. A to je to nejlepší, abychom byli pokorní k tomu, co bude následovat. Československá republika už neexistuje. Mnozí za ni padli, mnozí za ní obětovali vše, včetně svého života a svých blízkých. A přesto si myslím, že je pro nás důležité, abychom neustále navazovali na tradici Československé demokracie, která nebyla optimální.

Pokud se nepletu, tak žádná vláda v Československé první republice nevydržela celé období, ale zároveň to byl ostrůvek určitého specifického vyjádření, že v Československu demokracie byla, ačkoliv v okolních státech tomu tak nebylo. Pro nás pro všechny ta symbolika Řípu, té národní hrdosti, kořenů, konečně i kaple sv. Jiří za námi, to všechno je výrazem toho, proč Československá strana lidová vznikla, proč existuje. I ty hodnoty, které vyjadřují, narozdíl od jiných stran, které měly lepší výsledky, které zazářily jako komety, tak jsou v propadlišti dějin a my jsme tady stále, protože nás drží hodnoty, vzájemnost, protože nás drží i to, že se sdružujeme z důvodů, které u mnohých jiných nejsou. Nám nejde jenom o to uchvátit moc, abychom se pragmaticky, cynicky, oportunisticky dostali k moci, ale je to pro nás služba bližnímu, dokonce i těm, kteří nás nevolí, dokonce i těm, kteří nás nemají rádi, dokonce i těm, kteří nás nenávidí.

A to je to, co  dělá KDU-ČSL tou specifickou stranou, stranou, která je tady pro lidi, která skutečně slouží. A vidíme, kolik už tady bylo lidí, kteří nás odsuzovali, kteří říkali, že zmizíme. Stejně tak jako Československo mělo zmizet z mapy. Přesto jsme vytrvali a já bych chtěl vzpomenout na všechny, kteří budovali naši zemi, kteří za ni obětovali vše a kteří jsou třeba bezejmenní a ani o nich nevíme, kteří zůstali ve skrytu a nedávali na odiv to, co vykonali. A myslím si, že to je velmi důležité. 

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL 


kategorie Tiskové zprávy