KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek k výročí okupace: Už nikdy nenechme zlo vyrůst
Zpět

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek k výročí okupace: Už nikdy nenechme zlo vyrůst

Přidáno 15. 3. 2018
Ilustrační foto
tiskové prohlášení

Patnáctého března 1939 vjela do okleštěného Československa okupační nacistická vojska. Už den před tím se od republiky odtrhl Slovenský štát. Začala doba Protektorátu Čechy a Morava. Dovršil se tak tragický proces, který začal Mnichovskou dohodou. 


Šlo o neblahý důsledek appeasementu, ustupování zlu, chybné politiky tehdejších evropských státníků. Válka nás stála 365 tisíc obětí, z toho 277 tisíc Židů. Připomínejme si tuto strašnou historii. A už nikdy nenechme zlo vyrůst, postavme se autoritářským tendencím hned z počátku. Protože jakmile zakoření a otráví duše lidí, bývá cena za jejich porážku příliš vysoká. Nezapomínejme také na statisíce našich hrdinů, na ty, kteří s nacismem bojovali a nasadili i vlastní život. 

„Nacismus povstal z nenávisti, strachu a z pocitů křivdy. Byl vzpourou proti liberální demokracii a židovsko-křesťanské civilizaci. Byl pokusem zvrátit evropskou humanitní tradici. Snahou nahradit „zkorumpovaný systém“ novým „čistým“ řádem, parlamentní „žvanírnu“ vůdcovským principem. Mnozí nejen v Německu v nacismus dobrovolně uvěřili. To je smutné poučení z historie, kterou už nesmíme opakovat“, říká k výročí okupace předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.


kategorie Tiskové zprávy