KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Poslanec Marek Výborný /KDU-ČSL/ k novele volebního zákona
Zpět

Poslanec Marek Výborný /KDU-ČSL/ k novele volebního zákona

Přidáno 17. 4. 2018
Ilustrační foto
tiskové prohlášení

Na programu jednání Sněmovny je tento týden i několik změn volebního zákona. KDU-ČSL připravila novelu, která by měla napravit nespravedlnost, jež nejde za námi politiky, ale zasahuje do hlasování voličů. Dnes jsou totiž voliči kvůli přepočítávání jejich hlasů na mandáty ve velmi nespravedlivé situaci - jejich hlasy mají různou váhu a diskriminováni jsou především lidé z menších krajů. 

D'Hondtova metoda, která je teď pro přepočet hlasů v rámci voleb do Poslanecké sněmovny využívána, vznikla za doby spoluvládnutí Miloše Zemana a Václava Klause. Tato metoda výrazně nahrává silnějším stranám a v menších krajích (například Karlovarském nebo Libereckém) deformuje poměrný systém natolik, že se z něj spíše stává systém s většinovými prvky. 


V příloze najdete grafy a výpočty, na kterých je vidět, kolik hlasů stran momentálně vychází na jeden mandát. Systém je nespravedlivý a KDU-ČSL ho chce upravit tak, aby zachovával pravidla poměrného spravedlivého systému. Proto budeme podávat pozměňovací návrh v rámci Poslanecké sněmovny.


kategorie Tiskové zprávy