KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Poslanci se sejdou k dávkám na bydlení příští týden ve čtvrtek
Zpět

Poslanci se sejdou k dávkám na bydlení příští týden ve čtvrtek

Přidáno 7. 6. 2018
Ilustrační foto
ČTK

Praha 7. června (ČTK) - Poslanci se sejdou na schůzi k chystaným změnám vyplácení příspěvku a doplatku na bydlení příští týden ve čtvrtek. Uvedl to sněmovní web. Svolání podnítila skupina poslanců v čele s KDU-ČSL. Lidovci chtějí přimět ministerstvo práce k odložení záměru, který by podle nich zvýšil riziko chudoby až u čtvrt milionu domácností, zejména u rodin s dětmi a seniorů.


Žádost o svolání mimořádné schůze podepsalo přes 40 zákonodárců z klubů KDU-ČSL, Pirátů, TOP 09 a Starostů. Svolání schůze neznamená, že se nakonec uskuteční. Poslanci nemusí schválit její program, jak se v tomto volebním období stává. Navzdory tomu by se otevřela debata řečníků s přednostními právy, tedy předsedů klubů i stran, členů vedení Sněmovny nebo členů vlády.
Poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský se pokusil zařadit problém příspěvků na bydlení na jednání Sněmovny minulý týden, plénum mu ale nevyhovělo. Už tehdy oznámil, že požádá o svolání mimořádné schůze.
 
Podle nových pravidel by podle Čižinského dosáhlo na dávky méně lidí. Příspěvky by se navíc neměly valorizovat, neboť podle ministerstva už ceny bydlení nerostou. Doplatky na bydlení by se nově měly vypočítávat pouze z průměrných cen nájmů v obecních bytech, zatímco nyní se do průměru započítávají i komerční nájmy, které jsou vyšší. Ministerstvo podle Čižinského také argumentuje tím, že by se lidé, kteří na dávky nedosáhnou a hrozí jim ztráta bydlení, měli stěhovat do obecních bytů. Těch ale obce nemají dost.
 
ČTK


kategorie Z médií