KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?
Zpět

Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Přidáno 16. 8. 2018
Ilustrační foto
novinky.cz

Čas od času se ozvou občané, kteří chtějí jiný směr politiky, než který se rýsuje pod současnou vládou a prezidentem. Není snadné říci, kolik jich je. Budeme-li to chtít určit podle výsledků sněmovních voleb, zastupuje je 70 ze 200 poslanců. Když použijeme čerstvější údaj, volbu hlavy státu, je jich o 152 184 méně než těch s opačným názorem, tedy že Andrej Babiš a Miloš Zeman nás vedou správnou cestou.

Nedávno se obrátil na šéfy stran, které pokládá za demokratickou opozici, pan Milan Kramoliš z Brna zde. Většina oslovených se mu ozvala.

Dnes ovšem zazněl jeden z řady náznaků, že nemusí zůstat pouze u slov. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek měl tiskovou konferenci ke své kandidatuře do Senátu zde. Řekl, že je rád, že ho na Náchodsku v tomto snažení podporuje jak TOP 09, tak STAN. Ještě širší společenství Spojené síly pro Prahu zahrnující mimo jiné uvedené strany se už dříve ustavilo v hlavním městě.

Bělobrádek přišel s proklamovaným záměrem, že Senát nedají. Komu že ho nedají? Hradu a vládě s komunisty. Kdo ho nedá? Strany, které se hlásí k liberální demokracii na rozdíl od autoritářství, které se rozvíjí pod vládou a Hradem.

Podle předsedy lidovců nastala doba, kdy by měli voliči, jimž se současný směr vlády a prezidenta nelíbí, dát najevo, že do Senátu zvolí lidi, kteří budou chránit demokracii proti Babišovi, Zemanovi a jejich pomocníkům. Tyto volby budou referendem pro současnou vládu s komunisty. Lidé zde mohou jasně říct, co si o ní myslí, prohlásil Bělobrádek.

Senát není nejsilnější složka našeho politického systému. Může ale, budou-li jej tvořit lidé bránící liberální demokracii před autoritářstvím, zamezit nevratným změnám zřízení za použití ústavní cesty. Pak by zbýval jen puč, což je v této chvíli nemyslitelné. Potud je Bělobrádkovo poselství vůči voličům, v jejichž jménu promluvil pan Kramoliš, dost zřetelné.

Pak začínají zdánlivé detaily, které ale mají mimořádný vliv na výsledek. Nejde tolik o chronicky nízkou účast v senátních volbách, která občas klesá až k absurdním hodnotám. Ostatně kdyby přišlo volit nějakých deset procent oprávněných voličů a ti by drtivou většinou poslali do Senátu svého kandidáta proti Babišovi a Zemanovi, na množství odevzdaných hlasů by nezáleželo.

Důležitý je právě poměr mezi těmi, komu Babiš se Zemanem nevadí, a zbytkem občanů. Ten zbytek totiž obsahuje nejen lidi, kteří přijdou aktivně volit, ale i ty, kteří se na senátní i jakékoli jiné volby vykašlou. Důvod? Třeba nemají pocit, že jim kdesi hoří koudel.

více ZDE

kategorie Z médií