KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Novinky z Evropského parlamentu
Zpět

Novinky z Evropského parlamentu

Přidáno 16. 11. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Tisková zpráva ze zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku (12.11.- 15.11. 2018)

Pavel Svoboda: Příznivější práva cestujících v železniční přepravě dostala v Evropském parlamentu zelenou

Michaela Šojdrová: Reakce na projev kancléřky Angely Merkelové

Tomáš Zdechovský: Europoslanci nechtějí zpomalení ekonomiky po roce 2020


Pavel Svoboda: Příznivější práva cestujících v železniční přepravě dostala v Evropském parlamentu zelenou
Europoslanci ve čtvrtek 15. listopadu 2018 schválili návrh nařízení, kterým se posilují práva a postavení pasažérů v železniční dopravě. Nový návrh chce garantovat přívětivější prostředí pro lidi s postižením a vyšší kompenzace za zpožděné vlaky. Nová pravidla by měla platit od roku 2020.
„V případě zpoždění vlaku se díky novému návrhu nařízení budou moci cestující dovolat spravedlivé a přiměřené kompenzace. Návrh cílí i na poskytnutí pomoci osobám s omezenou schopností pohybu a orientace a osobám se zdravotním postižením,“ vysvětluje člen dopravního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda, KDU-ČSL/ELS.
 
Návrh posiluje postavení cestujících v případě zpoždění vlaku. Poslanci ve čtvrtek podpořili navázání výše odškodnění na délku zpoždění následovně: 50% sleva ceny jízdenky za zpoždění 60 až 90 minut, 75% sleva za zpoždění 91 až 120 minut a 100% sleva za zpoždění 121 minut a více. 

Podle nových pravidel budou muset všechny evropské železniční společnosti poskytovat také bezplatnou asistenci lidem s hendikepem. Návrh dále počítá s větší odpovědností železničních společností za ztráty a škody na pomůckách pro lidi s postižením. Dopravce by tak byl zodpovědný například za poškození invalidního vozíku či za zranění asistenčního psa. Železniční dopravci budou nově také muset poskytovat cestujícím více informací o jejich právech a o podmínkách a o postupu vyřízení stížností.

Michaela Šojdrová: Reakce na projev kancléřky Angely Merkelové

Na plénu Evropského parlamentu 13.11. 2018 v diskusi o budoucnosti Evropy vystoupila německá kancléřka Angela Merkelová. Ta představila svou vizi budoucnosti Evropské unie. Vzhledem k jejímu nedávnému rozhodnutí již nepokračovat v pozici předsedkyně německé křesťansko-demokratické unie (CDU), půjde patrně o její poslední vystoupení před Evropským parlamentem. 
 
"Kancléřka Merkelová je osobnost, které si vážím, přesto mám některé výhrady k jejímu dnešnímu projevu. Kancléřka vypíchla potřebu solidarity, překonávání národních egoismů, potřebu jednoty a představila svoji vizi pro společnou armádu. Nicméně mám výhradu k jejímu chápání solidarity bez odpovědnosti za bezpečnost. Je dost pozdě si uvědomit, že Schengen jsme zavedli, aniž bychom uměli dostatečně ochránit vnější hranici EU," reagovala na projev Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), místopředsedkyně české národní delegace v ELS.

Tomáš Zdechovský: Europoslanci nechtějí zpomalení ekonomiky po roce 2020

Tento týden ve Štrasburku europoslanci schválili svou vyjednávací pozici k rozpočtu EU pro období 2021 - 2027. Našli tak shodu oproti představitelům členských států v Evropské radě, kteří jednání bohužel brzdí.
„Návrh nového rozpočtu jsem podpořil, protože ho považuji za vyvážený kompromis. Věřím, že díky tomuto rozhodnutí vše stihneme dojednat ještě před volbami do Evropského parlamentu příští rok v květnu. Pokud by se tak nestalo, hrozí, že se zkomplikují unijní programy a dojde ke ztrátám pracovních míst, jak tomu bylo v minulosti, když se schvalování rozpočtu zpozdilo,“ komentuje výsledek hlasování europoslanec Tomáš Zdechovský, který působí v rozpočtovém výboru (BUDG) a na vzniku rozpočtu EU na roky 2021 - 2027 se intenzivně podílel.


kategorie Tiskové zprávy