KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Návštěva místopředsedy Jana Bartoška na sjezdu CSU v Norimberku
Zpět

Návštěva místopředsedy Jana Bartoška na sjezdu CSU v Norimberku

Přidáno 5. 1. 2018 (Administrátor)
Praha 4. 1. 2018 - V závěru loňského roku se místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek v roli čestného hosta zúčastnil každoročního sjezdu partnerské strany CSU. Sjezd se letos konal v bavorském Norimberku a klíčový byl zejména proto, že odstartoval novou etapu života strany.

CSU je strana silně spjatá s bavorskou identitou a po desetiletí zvyklá aspirovat na nadpoloviční většinu. V podzimních volbách do Spolkového sněmu však CSU získala „pouhých“ 38,8 % hlasů. Ve straně se tak znovu otevřela otázka jejího dalšího směřování, která se nyní začíná promítat i do stranických personálií. Předseda CSU, Horst Seehofer (68), se proto po dlouhých vnitrostranických debatách a tlacích rozhodl pro kompromisní řešení: zůstane nadále předsedou strany, v prvním čtvrtletí roku 2018 ale odstoupí z funkce bavorského ministerského předsedy. V této funkci ho nahradí stranický kolega a současný bavorský ministr financí Markus Söder (50), který zároveň povede CSU jako lídr kandidátky do klíčových zemských voleb v říjnu 2018. Ve znamení této nové etapy, kdy stranu povedou hned dvě silné osobnosti, se nesl i celý sjezd, který Seehofera ziskem necelých 84 % potvrdil ve funkci předsedy a jednohlasně zvolil Södera jako lídra budoucí kandidátky. Při společném setkání s M. Söderem mu J. Bartošek jako novému lídrovi CSU popřál mnoho úspěchů.

Kromě toho sjezd poskytl příležitost k řadě inspirativních setkání s cílem upevnit a posílit dosavadní spolupráci obou stran. Stěžejními tématy jsou v této souvislosti z pohledu KDU-ČSL bezpečnost, e-Government, věda, výzkum a inovace, průmysl 4.0 či například digitalizace, v níž je právě Bavorsko celoněmeckým lídrem. Už nyní existuje celá řada společných projektů, kde můžeme spolupracovat a vyměňovat si zkušenosti. Právě proto se KDU-ČSL v minulém volebním období prostřednictvím bývalého místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška stala garantem meziparlamentní spolupráce s Bavorským zemským sněmem, kde vazbu zaštiťuje prezidentka zemského sněmu a dosavadní místopředsedkyně CSU Barbara Stamm. Toto partnerství považuje KDU-ČSL pro budoucnost naší země za velmi důležité a chce být i nadále jeho hnacím motorem. Vzhledem k povolební situaci v ČR bylo tedy logicky předmětem společného setkání s B. Stamm i pokračování této úzké spolupráce. Jan Bartošek se při příležitosti sjezdu setkal také s německou kancléřkou Angelou Merkel, kterou nyní čeká v Berlíně složité jednání o vzniku nové velké koalice se sociální demokracií.

kategorie Tiskové zprávy