KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Marian Jurečka /KDU-ČSL/: Vláda využívá snížení DPH jako marketingový trik
Zpět

Marian Jurečka /KDU-ČSL/: Vláda využívá snížení DPH jako marketingový trik

Přidáno 16. 5. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Institut pro křesťansko-demokratickou politiku uspořádal ve středu 16. května v Poslanecké sněmovně kulatý stůl "Daně a kvalita života". Hlavním řečníkem byla Sarah Parret, ekonomická expertka OECD, která prezentovala závěry každoročního srovnání daňových reforem v evropských zemích. Akce se konala ve spolupráci s Kondrad Adanauer Stiftung a pod záštitou místopředsedy KDU-ČSL a místopředsedy Hospodářského výboru Mariana Jurečky. Ten na kulatém stole představil svůj návrh daňových změn v oblasti biopotravin, obnovitelných zdrojů i elektromobility – chce je vidět ve snížené sazbě DPH.

„Provádět snížení některých položek DPH jen jako marketingový trik, tak jako to dělá vláda Andreje Babiše, je naprosto špatně. Proto navrhuji snížení DPH u takových položek, kde kromě snížení výdajů domácností bude stát lépe chránit lidské zdraví či životní prostředí,“ okomentoval Jurečka. Dále dodal, že například snížením sazby DPH na zemní plyn, palivové dříví, či dřevěné pelety je možné výrazně motivovat domácnosti k omezení spalování hnědého uhlí. „Snížením sazby DPH u biopotravin zase výrazně podpoříme ochranu krajiny, kvalitu půdy a vody. Takto by měla opravdu zodpovědná vláda uvažovat,“ uzavřel.
 
Na vystoupení Sarah Parret navázal svými poznámkami také ekonom a bankéř Pavel Kysilka. Poté následoval se svojí prezentací Jiří Koželouh z hnutí Duha, který se zaměřil na to, jak mohou změny v daňové politice pomoci zlepšit životní prostředí. Jiří Nekovář ze Svazu průmyslu a dopravy představil, jak může změna daňové politiky vést k pozitivním efektům a to především cestou svého zjednodušení.
 
Institut pro křesťansko-demokratickou politiku je think tank, jehož cílem je:

  • Promýšlet a moderně interpretovat hodnoty, na nichž vyrostla evropská civilizace.

  • Vnášet do veřejné diskuze nové impulsy z pohledu křesťansko-demokratické politiky.

  • Být důležitou platformou pro spolupráci středopravicových partnerů a odborníku.

  • Pomáhat demokratické společnosti v obraně proti autoritářským tendencím a extremismu. ​


kategorie Tiskové zprávy