KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Marian Jurečka hostem Interview na ČT24
Zpět

Marian Jurečka hostem Interview na ČT24

Přidáno 11. 7. 2018
Ilustrační foto
ČT24

Kůrovec bude ničit české lesy ještě víc než teď, varují před akcelerací kůrovcové kalamity někteří čeští odborníci. Alespoň tedy v několika nejbližších měsících či letech. Přitom stromy, které teď musí kvůli broukovi z lesa pryč, vysadili už před 100 lety.

"My jsme od roku 2015 dělali poměrně rozsáhlou sérii opatření. Začnu u státního podniku Lesy České republiky, který hospodaří zhruba na 46% plochy lesa v České republice. Okamžitě po roce 2015 podle zkušenosti se začaly dělat rozsáhlé preventivní opatření, to znamená instalace feromonových lapáků, sítí, začala se intenzivní těžba, přesunuly se lidské kapacity, zmenšila se plocha revíru, zvýšil se počet revírníků, aby každý pracovník stíhal kontrolovat větší území lesa.
Přesunuly se i kapacity z těch částí Lesů České republiky, kde kalamitní dříví nebylo, kde nebyla ta situace do právě regionu střední Moravy. Pak jsme samozřejmě měnili i metodiku, aby úředníci státní správy na obcích s rozšířenou působností postupovali daleko aktivněji a razantněji v případě kůrovcových lokalit ve svých obvodech. Bavíme se taky o soukromých, obecních a církevních vlastnících lesa, kteří potřebují mít  dohled a musí napadené dřevo vytěžit. Pak jsme samozřejmě posílili i finanční alokace, aby bylo více peněz na obnovy těch vytěžených porostů. A snažili jsme se samozřejmě v rámci loňského roku hledat i taková řešení, aby se zastavily dlouhodobě plánované těžby a opravdu se přednostně těžilo pouze kalamitní dříví." řekl v pořadu Interview ČT24 Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL.

kategorie Z médií