KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Marek Výborný pro MF Dnes
Zpět

Marek Výborný pro MF Dnes

Přidáno 5. 12. 2018
Ilustrační foto
Mladá fronta Dnes

Lidovci sní o svazku s ODS. Ta neříká ne
Před lety se o to neúspěšně pokoušeli ještě jako šéfové KDU-ČSL a ODS Miroslav Kalousek s Mirkem Topolánkem. A teď je možné spojenectví mezi oběma stranami opět na stole. Uvažují o něm hlavně u lidovců, ale myšlenkám se nebrání ani v ODS. „Není to otázka nadcházejících voleb, ale do budoucna si dovedu zcela zodpovědně představit debatu s ODS o nějakém modelu a la CDU/CSU v Německu. Je to věc, kterou bych vůbec nevylučoval,“ řekl MF DNES poslanec a jeden z trojice kandidátů na předsedu KDU-ČSL, Marek Výborný.

Nejde o ojedinělý hlas. „Do budoucna musíme hledat potenciál, jak růst a hledat průniky tam, kde jsou. V současné době má k sobě mnohem blíž TOP 09 se STAN jakožto liberální strany, my jsme proevropská konzervativní strana, takže spíš asi budeme hledat partnery v tomto spektru,“ naznačuje nepřímo další z kandidátů na lidoveckého předsedu Jan Bartošek.
A otevřený těmto debatám je i šéf ODS Petr Fiala. „Představit si dovedu různé věci. V politice ale nemá smysl spekulovat. Hledání různých forem spolupráce demokratických stran napravo od středu bude jistě pokračovat,“ tvrdí Fiala. Právě na jeho jižní Moravě jsou podle informací MF DNES úvahy velmi reálné, obě strany tam totiž dosahují výrazných výsledků, menší vůle je v regionech, kde lidovci za ODS výrazněji zaostávají.

Kandidát na šéfa KDU-ČSL oťukává ODS a slyší: Máme k vám nejblíž.

Pamatuje časy, kdy předsedové KDU-ČSL a ODS plánovali společné kandidátky do senátních voleb v roce 2006. A také to, jak s těmito úvahami u moravské části lidovců narazila tehdejší lidovecká jednička Miroslav Kalousek. Právě úvahy o bližší spolupráci s ODS a o vzniku koalice po vzoru německé CDU/CSU byly na počátku propadu Kalouskova vlivu v KDU-ČSL. Lidovci se obávali, že by se tradiční strana vedle silnější ODS rozpustila.

„Ale situace se změnila jak uvnitř KDU-ČSL, tak v ODS,“ říká kandidát na lidoveckého předsedu Marek Výborný. Až do letošního března ředitel pardubického gymnázia v Mozartově ulici se po roce ve Sněmovně zařadil mezi nejviditelnější lidovecké poslance, je mimo jiné autorem ústavního zákona, že manželství je svazkem muže a ženy. A rázně odmítá, že by uvažoval o nějakém slučování obou stran, jak se o tom šuškalo v případě Kalouskovy iniciativy.
„Integrace určitě ne, není cesta, že by mělo dojít k vytvoření nějaké nové strany. Příští rok slavíme sto let a značka KDU-ČSL je natolik cenná, že musíme být sebevědomou stranou,“ říká muž, který pochází z lidovecké rodiny. 

„Politika byla u nás doma na každodenním pořádku. Babička s dědou byli aktivními lidovci, o tátovi nemluvě,“ zmiňuje svého otce, polistopadového ministra obrany a pozdějšího soudce Ústavního soudu Miloslava Výborného.
„I proto vnímám vůči té straně velkou zodpovědnost. A musíme se bavit o tom, jak zachovat křesťanskodemokratický proud ve společnosti. Buď musíme být schopni se prezentovat tak, abychom se dostali na osm až deset procent, nebo je zodpovědné hledat nějaké řešení napravo od středu,“ poodhaluje, odkud pocházejí jeho úvahy o možné bližší spolupráci s ODS.

Občanští demokraté přitom neříkají ne 
Postoj k Unii? Skoro stejný

„Je pravda, že z pravicových stran k sobě máme nejblíž. Určitě k sobě máme blíž než k TOP 09. Jsou regiony, třeba jižní Morava, kde se s KDU kolikrát až zbytečně vytloukáme. Ale zase v Čechách, kde jsou lidovci výrazně slabší, mohou převažovat obavy, aby to nebylo kontraproduktivní,“ uvažuje jeden z vlivných členů ODS.

A jeho slova částečně dokresluje i rozpor v postojích dvou výrazných občanských demokratů ze středních Čech.
„Je velmi předčasné bavit se o tom, jakou to bude mít podobu, ale otázka spolupráce na stole je. V případě KDU-ČSL se průnik v poslední době jeví poměrně významný, možná nejvýznamnější z těch dalších středopravicových subjektů,“ zamlouvají se Výborného úvahy místopředsedovi ODS Martinu Kupkovi.
„Není to příliš pravděpodobné, ODS má podle mě třeba mnohem větší důraz na volný a svobodný trh, i pohled na Evropskou unii se liší,“ oponuje zase poslanec ODS Jan Skopeček.

To Výborný v pohledu na Evropskou unii nevidí velké rozdíly. „Postoj k Evropské unii je podle mě u našich stran velmi podobný, zdravě kritický,“ říká kandidát na lidoveckého předsedu. Jeho úvahy nejsou nijak proti chuti ani odcházejícímu předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi.

„S ODS jsme byli v koalici na vládní i krajské úrovni, jsme spolu v mnoha obcích, není to pro nás žádná neznámá, vždy je to o tom, jací se sejdou lidé. Do evropských voleb nic takového neplánujeme, ale co bude dál, uvidíme,“ říká Bělobrádek. A s nadsázkou dodává, že „vyloučit se nedá nic, ani útok z Marsu“.
Úvahy o spolupráci s ODS nevylučuje ani druhý kandidát na lidoveckého předsedu Jan Bartošek. To třetí kandidát na lidoveckého předsedu Marian Jurečka, který v minulosti stál u neúspěšného pokusu o pakt je Starosty, je opatrnější.

„Dnešní ODS reprezentuje třeba i Václav Klaus mladší, který se v mnoha ohledech nepotkává s hodnotovou politikou KDU-ČSL. Pořád si myslím, že se máme primárně snažit zlepšovat značku KDU-ČSL,“ říká. Jedním dechem však dodává, že hledání možných partnerů není od věci a že ideální dobou pro otestování možné spolupráce budou krajské volby v roce 2020. Poslanec a učitel Marek Výborný.

Foto: Yan Renelt, MAFRA
 

Marek Výborný
Učitel latiny a dějepisu je poslancem od října 2017, KDU-ČSL podle něj má být jasně konzervativní, křesťanskodemokratickou stranou. Pochází z lidovecké rodiny, jeho otcem je bývalý ministr Miloslav Výborný. Marian Jurečka
Současný druhý nejvýše postavený muž strany a bývalý ministr zemědělství je zatím jediným kandidátem na předsedu z lidovecké bašty Moravy.

Jan Bartošek
Jihočeský místopředseda strany v současnosti šéfuje desítce poslanců KDU-ČSL, za sebou má už i post místopředsedy Sněmovny. 

kategorie Z médií