KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Lidovci nesouhlasí s rušením matrik v malých obcích
Zpět

Lidovci nesouhlasí s rušením matrik v malých obcích

Přidáno 16. 5. 2018
Ilustrační foto
ČTK

Praha 15. května (ČTK) - Lidovci chtějí podobně jako Sdružení místních samospráv zvrátit záměr ministerstva vnitra, které chce od příštího roku zrušit matriky v malých obcích. Měly by jich zaniknout zhruba čtyři stovky, tedy třetina z celkového počtu. Celostátní výbor KDU-ČSL dnes tuto změnu odmítl.


Lidovci ji podle předsedy poslaneckého klubu Jana Bartoška vnímají jako poškozování obyvatel venkova. "Jestliže evidujete obyvatele, můžete je oddávat, vyřizujete jejich úmrtí. To považujeme za naprosto klíčové pro život v našich obcích," řekl Bartošek.
Lidé z malých obcí by podle něj v případě rušení matrik museli jezdit matriční záležitosti zbytečně vyřizovat do desítky kilometrů vzdálených měst. KDU-ČSL proto podle Bartoška bude prosazovat, aby stát místo rušení nacenil výkon státní správy a případně snížil svůj příspěvek obcím na tuto činnost.
 
Vnitro chce zrušit matriky, kde ročně provedou méně než 20 úkonů a do 20 kilometrů od obce je jiný úřad. Slibuje si od toho úsporu 150 milionů korun, což je podle Bartoška nicotné v rámci státního rozpočtu. Starostové upozorňují na to, že změna zkomplikuje život hlavně starším a sociálně slabým lidem.
 
Předseda strany Pavel Bělobrádek se pozastavil nad tím, že v návrhu programového prohlášení chystané vlády ANO a ČSSD s podporou komunistů chybí zmínka o přípravě na české předsednictví EU. Česko by s ohledem na pravidelné střídání mělo ujmout předsednické role od července 2022, tedy do roka po příštích řádných sněmovních volbách.

Bartošek poukázal na to, že chystaná vláda podle programového prohlášení nemá ambice navýšit výdaje na obranu na požadovaná dvě procenta hrubého domácího produktu. "Vnímám to jako neplnění dohod, které máme k našim aliančním spojencům, a jako další znevýhodnění naší republiky a armády," dodal Bartošek.​

nhm snm


kategorie Z médií