KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Kulatý stůl k tématu manželství jako svazku muže a ženy
Zpět

Kulatý stůl k tématu manželství jako svazku muže a ženy

Přidáno 13. 11. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný uspořádal v pondělí 12. listopadu kulatý stůl na téma manželství. Odborníci diskutovali především o iniciativě poslanců KDU-ČSL zavést do ústavního pořádku ochranu manželství jakožto svazku muže a ženy. „Pokud se stát hlásí k ochraně rodiny, musí se hlásit i k ochraně manželství, které představuje právní i morální závazek věrnosti, trvalosti a vzájemné podpory,“ uvedl téma Výborný.

Na kulatém stole dále promluvila Marica Pirošíková, zástupkyně Slovenska před Evropským soudem pro lidská práva. Podle ní z žádné judikatury Evropského soudu pro lidská práva nevyplývá jakákoli povinnost pro členské země EU, která by nařizovala, že by mělo být právně upraveno uzavírání svazků mezi neheterogenními partnery. „Zemím, které tyto svazky nemají právně upravené, nehrozí žádný postih. V právní úpravě svazků lidí stejného pohlaví mají členské státy EU svobodu,“ doplnila.

Marie Oujezdská, ředitelka Národního centra pro rodinu, mluvila mimo jiné o pojetí manželství z ekonomického pohledu. Uvedla, že pro stát je jednoznačně výhodná stabilní rodina. Na Marii Oujezdskou navázal Jakub Kříž, právník a advokát: „Manželství je vztah výjimečný, trvalý. Je to svazek muže a ženy. Je to vztah intimní, založený na tělesné i duchovní rovině. Není to vztah založený na partikulárních zájmech. To odlišuje manželství od všech ostatních vztahů.“ Takový byl jeho pohled na institut manželství.

Poslanecká sněmovna má jednání o další podobě manželství na programu tento týden. Více o návrhu KDU-ČSL, aby manželství jakožto svazek muže a ženy bylo chráněno ústavním zákonem, najdete zde.


kategorie Tiskové zprávy