KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Komentář Pavla Bělobrádka pro iHned.cz
Zpět

Komentář Pavla Bělobrádka pro iHned.cz

Přidáno 6. 12. 2018
Ilustrační foto
ihned.cz

Hrušky a jablka dohromady švestky nedají. Ve veřejném prostoru se objevují názory, že lidovci odmítli nabídku Starostů a TOP 09, aby společně kandidovali ve volbách do Evropského parlamentu. Místo, aby se opozice semkla a vystupovala jednotně, tak se štěpí a není schopná se dohodnout. Některé interpretace jsou však mírně řečeno nepřesné a jiné vyloženě prchalovsky manipulativní. Jak je to ve skutečnosti s tzv. neschopností lidovců se dohodnout, si můžete přečíst tady. K rozhodnutí postavit do eurovoleb samostatnou kandidátku nás vedly 4 závažné důvody:

1) Tím prvním a nejzávažnějším je respekt (nejen) k našim voličům a pestrosti názorů v parlamentní demokracii. KDU-ČSL, TOP 09 i STAN reprezentují jiná hodnotová východiska a každá z těchto stran je atraktivní pro jinou skupinu voličů.  KDU-ČSL je jediná konzervativní, proevropská politická strana v ČR. STAN ani TOP 09 konzervativní nejsou. V Evropském parlamentu poslanci za STAN a TOP 09 hlasují v klíčových otázkách jinak – každý tu zastupujeme jiné preference a hodnoty voličů.  Také pohled do zahraničí nám ukazuje, že např. na Slovensku jsou tři strany v Evropské lidové straně (KDH, SMK, Most-Híd), v Polsku dvě (Občanská platforma, Polská lidová strana), v Belgii rovněž dvě (Křesťanští demokraté a Vlámové, Humanisticko-demokratický střed) atd. a stejně nekandidují společně do Evropského parlamentu. Pluralita hlasů a hodnot je pro demokracii naprosto zásadní.
2) Přestože se strany z vnějšku mohou zdát podobné, všechny průzkumy od začátku roku 2017 se shodují v tom, že liberální voliči často odmítají volit koalici s KDU-ČSL a konzervativní části voličů naopak vadí koalice lidovců se STANem. Liberální a konzervativní hodnoty se prostě neslučují. V důsledku takováto koalice jen ztratí velkou část svých příznivců, pro které se – právě tímto spojením – stane nevolitelnou. Hrušky a jablka dohromady švestky nedají. Navíc není tajemstvím, že některé stranické osobnosti nejsou pro voliče jednotlivých stran vzájemně přijatelné. Pro nás v KDU-ČSL je to Miroslav Kalousek, naopak pro voliče TOP 09 či STANu zase Jiří Čunek.
3) Má smysl se spojovat vždy PRO něco, nikoli proti něčemu. A navíc zejména v případě stran, které jsou ideologicky příbuzné a mají stejný anebo alespoň obdobný elektorát. Pro všechny voliče zklamané z postojů TOP 09 či STANu je KDU-ČSL relevantní a smysluplnou alternativou. To platí i pro volby do Evropského parlamentu.
4) Argument, že společná kandidátka by posílila opozici, je pouze zbožným přáním. Neposílí. Pokud bychom chtěli dosáhnout příští rok v eurovolbách alespoň stejného výsledku jako minule, museli bychom společně získat minimálně 25 %, což je vzhledem k aktuálnímu vývoji krajně nerealistické. Opravdu mne mrzí, že jsou lidovci obviňováni z neochoty spolupracovat a z tříštění demokratických sil v této zemi. Kdyby se TOP 09 v roce 2009 neodtrhla od KDU-ČSL a STAN v roce 2016 (!) od TOP 09 kvůli „budování vlastní značky“, nemuseli bychom dnes naříkat nad dezintegrací.

Vyšlo ZDE

kategorie Z médií