KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 KDU-ČSL vítá zákaz dvojí kvality potravin, lidovci o něj usilují dlouhodobě
Zpět

KDU-ČSL vítá zákaz dvojí kvality potravin, lidovci o něj usilují dlouhodobě

Přidáno 11. 4. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Evropská komise dnes přijala balíček legislativních úprav “New Deal for Consumers“ (Nová dohoda pro spotřebitele). Změny reagují na nespokojenost občanů některých členských států (včetně ČR) s různou kvalitou totožných potravin a výrobků. KDU-ČSL tento návrh vítá - o zákaz dvojí kvality potravin usiluje dlouhodobě. “Není správné, aby bylo Česko popelnicí Evropy a naši občané byli bráni jako spotřebitelé druhé kategorie,” komentuje první místopředseda lidovců a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. 

“Návrh Komise řeší požadavek KDU-ČSL a postihne klamavé jednání výrobců. Nový návrh konečně dává členským státům i jejich občanům nástroj proti těmto praktikám. Věřím, že Evropský parlament návrh směrnice podpoří a urychlí její projednání tak, abychom ji stihli schválit ještě do konce mandátu,” říká europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
 
Lidovci dlouhodobě usilují o zavedení opatření proti dvojí kvalitě potravin. Podle Michaely Šojdrové jsou opatření Komise výsledkem vytrvalého tlaku politiků v tzv. nových členských státech. “Zásadní roli sehrála iniciativa ministra zemědělství Mariana Jurečky, který opakovaně od roku 2014 požadoval v rámci EU řešit různou kvalitu potravin stejných značek,” doplňuje Šojdrová.
 
Podle předběžných informací se navržená opatření týkají rozšíření postihu klamavých obchodních praktik směrnice 2005/29/ES. Na jejím znění se bude muset dohodnout Evropský parlament s Radou, následně bude záležet na implementaci členských států. Země budou  muset upravit své zákony a taky zajistit, aby se nová pravidla dodržovala.  
 
“Jsem rád, že se naše úsilí podařilo. O nápravu jsem loni v červenci dopisem žádal předsedu komise a další členy. Nakonec, o problematice jsem jednal i s naší eurokomisařkou Věrou Jourovou, která dokázala dostat návrh na půdu Evropské komise,” uzavřel Jurečka.

kategorie Tiskové zprávy