KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 KDU-ČSL se dohodla s ministryní pro místní rozvoj na společných krocích při řešení bytové krize
Zpět

KDU-ČSL se dohodla s ministryní pro místní rozvoj na společných krocích při řešení bytové krize

Přidáno 27. 6. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Analýza potřebnosti dostupného bydlení, vznik rady vlády pro koordinaci výstavby bytů nebo jednání s Evropskou investiční bankou. Na takových krocích se dohodl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek na společném jednání s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO). Schůzka se uskutečnila ve středu 27. června.


Jan Bartošek s ministryní Dostálovou jednal především o tom, jak řešit současnou bytovou krizi. KDU-ČSL totiž vypracovala projekt dostupného bydlení, který počítá s výstavbou městských bytů s využitím nepotřebných městských nemovitostí. „Je to velmi jednoduché a rychlé řešení. V rámci fondu rozvoje bydlení dojde k navýšení rozpočtu na výstavbu – ideálně přes půjčku od Evropské investiční banky. Peníze by stát poskytl městům a krajům. Z nájmu by se pak postupně půjčka splatila,“ okomentoval projekt Bartošek. Dodal, že KDU-ČSL má nejširší síť komunálních politiků. „Proto nabízíme spolupráci v rámci regionů, bez které se výstavba bytů neobejde,“ vysvětlil.

Výsledkem společného jednání je plán tří důležitých kroků: za prvé jde o analýzu potřebnosti bydlení, kterou zadá ministerstvo pro místní rozvoj. Dále ministryně Dostálová uvítala návrh Jana Bartoška na založení rady pro koordinaci bytové politiky. V té by mohli zasednout i zástupci ministerstva práce a sociálních věcí nebo spravedlnosti (zejména kvůli informacím o případných exekucích žadatelů o byt). Za třetí se účastníci dnešního jednání dohodli na nutnosti jednat s Evropskou investiční bankou, důležité je zejména udělat si představu o možnostech půjčky pro výstavbu městských bytů.

„Našli jsme společnou notu a skutečně se budeme snažit nastavit programy tak, abychom si mohli nárokovat zdroje v rámci státního rozpočtu na rok 2020,“ zhodnotila na dnešní tiskové konferenci společné jednání ministryně Dostálová. 

kategorie Tiskové zprávy