KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 KDU-ČSL předkládá společný návrh na snížení DPH na dodávky tepla
Zpět

KDU-ČSL předkládá společný návrh na snížení DPH na dodávky tepla

Přidáno 5. 12. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

Předkladatelem návrhu je skupina poslanců v čele s Marianem Jurečkou, poslancem a prvním místopředsedou KDU-ČSL. Cílem je snížit DPH ze současných 15 na 10 procent. Tím by se alespoň částečně kompenzovala cena tepla pro konečné spotřebitele.


„Týká se to 4,2 milionů obyvatel, které jsou napojeny na centrální zásobování teplem. Pokud bychom k tomuto kroku nepřistoupili, nejspíš by docházelo k odpojování spotřebitelů a k budování vlastních výtopen. Čímž by došlo ke zhoršení emisí v České republice. Jedná se o akutní problém a musíme zajistit, aby dopad na naše domácnosti nebyl tak dramatický,“ okomentoval návrh Marian Jurečka.
Ceny podle očekávání v následujícím období porostou, a to v návaznosti na růst cen emisních povolenek. Částky za ně se letos už dostaly na více než čtyřnásobek a očekává se, že se vyšplhají až na pětinásobek. Cenu tepla by tak měl stát konečným spotřebitelům alespoň částečně kompenzovat,“ uvedl Vojtěch Munzar, poslanec za ODS a místopředseda Podvýboru pro energetiku. 
Poslanec Petr Pávek /STAN/ připomněl, že na současný trh s emisními povolenkami by měli také flexibilně reagovat starostové a primátoři měst a obcí. „Ti mají svůj vlastnický nebo spoluvlastnický podíl v teplárenském průmyslu a je pro ně důležité, aby se ceny tepla pro konečného spotřebitele udržely v rozumné míře.“  Pro ČSSD je podle Petra Dolínka důležité, aby dálkové vytápění zůstalo zachováno a fungovalo i do budoucna. „Bylo by velmi špatně, kdyby se v České republice rozpadl trh s teplárenstvím a přešlo se na menší lokální zdroje,“ uvedl poslanec na tiskové konferenci.
„Do budoucna bychom měli na trhu s teplem podpořit systémovější kroky, nyní však musíme rychle zajistit dostupnost cen tepla z centrálních zdrojů, abychom spotřebitelům kompenzovali skokový nárůst  emisních povolenek,“ konstatoval Petr Třešňák /Piráti/. S tím bezezbytku souhlasil také Pavel Staněk /ANO/, podle kterého jsou centrální zdroje tepla nezastupitelné, nejekonomičtější, nejekologičtější a znamenají nejdostupnější způsob vytápění. „Do odsíření těchto zdrojů se navíc investovalo cca 20 miliard korun. A bezproblémové zásobování obyvatelstva teplem v zimním období nebo v případě různých mimořádných událostí je zaručeno právě díky tomuto centrálnímu vytápění,“ uzavřel Staněk.


kategorie Tiskové zprávy