KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 KDU-ČSL chce změny ve vládním daňovém balíčku. Navrhuje zvýšení slev pro pracující rodiče nebo nižší
Zpět

KDU-ČSL chce změny ve vládním daňovém balíčku. Navrhuje zvýšení slev pro pracující rodiče nebo nižší DPH na biopotraviny

Přidáno 31. 10. 2018
Ilustrační foto
tisková zpráva

KDU-ČSL předloží několik návrhů, kterými chce změnit takzvaný vládní daňový balíček. Navrhne například nižší DPH na biopotraviny nebo zemní plyn. Dále bude v rámci zákona o dani z příjmů prosazovat zvýšení daňové slevy na děti, zrušení stropu pro daňový bonus a zavedení slevy na studenty středních i vysokých škol. 

Lidovci navrhují takové změny daňového balíčku, které nejen sníží výdaje domácností, ale budou mít také pozitivní vliv na životní prostředí či zdraví obyvatel. Proto KDU-ČSL navrhuje  promyšlené úpravy daní – například snížit sazbu DPH na 10 procent u biopotravin a zemního plynu. „Snížením DPH u biopotravin chceme podpořit rozvoj ekologického zemědělství a produkce biopotravin v ČR, které zemědělci vyrábějí s ohledem na přírodu bez použití pesticidů a umělých hnojiv. Ekologické zemědělství šetrně hospodaří s půdou a neohrožuje vodní zdroje. Tímto opatřením chceme nejen podpořit sektor ekologického zemědělství a biopotravin, ale také zpřístupnit biopotraviny více spotřebitelům,“ okomentoval první místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. 
 
KDU-ČSL dále navrhuje, aby se snížená sazba DPH týkala i zemního plynu. Velkou část ČR totiž opakovaně postihují smogové situace, které mají vážné negativní dopady na zdraví obyvatel. A protože největší podíl na znečišťování ovzduší mají lokální topeniště domácností, chtějí lidovci tímto opatřením podpořit využívání zemního plynu v plynofikovaných obcích. „Chceme, aby lidé nevyužívali fosilní paliva, především uhlí. Což teď momentálně dělají, protože je to pro ně ekonomicky výhodnější,“ vysvětlil Jurečka s tím, že stát by měl nastavit parametry v této oblasti tak, aby lidé využívali čistá paliva a nezhoršovali tak životní prostředí a svůj zdravotní stav. KDU-ČSL také navrhne snížit DPH na dodávky tepla do domácností.
 
Zvýšení slev na děti a bonusy bez stropu 
Lidovci budou prosazovat také změny v zákoně o dani z příjmů. Konkrétně chtějí zvýšit slevu na děti, která díky KDU-ČSL v posledních čtyřech letech rostla a celkem ponechala rodinám víc než 5,5 miliard ročně. Proto KDU-ČSL navrhne s ohledem na růst platů a rostoucí inflaci také adekvátní zvýšení slevy na děti. Na první a druhé o 500 korun měsíčně, na třetí a další 1000 korun měsíčně. Zároveň chtějí prosadit odstranění stropu v rámci daňového bonusu tak, aby nebyly v nevýhodě poctivě pracující rodiče. „Nově chceme zavést slevu na studující děti na vysokých a středních školách. Pro studenta na střední škole přes 500 korun měsíčně a pro studenta na vysoké škole přes tisícovku měsíčně. V praxi by to znamenalo, že lidé s vysokým příjmem zaplatí méně na daních, pokud budou mít doma studující dítě. Lidé s nižšími příjmy by pak zas dostali peníze zpět na účet po daňovém přiznání, protože zároveň chceme odstropovat daňové bonusy,“ uzavřel Jurečka s tím, že pokud by se tak stalo, u třech studujících dětí může sleva (bonus) dosáhnout až 114 tisíc za rok. 

kategorie Tiskové zprávy