KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Jan Bartošek v Duelu, tématem byla úprava fungování soukromých ZOO
Zpět

Jan Bartošek v Duelu, tématem byla úprava fungování soukromých ZOO

Přidáno 1. 8. 2018
Ilustrační foto
seznamzpravy.cz

Kauza drastického zabíjení tygrů na maso a produkty, připravované podle tradiční čínské medicíny, by se mohla výrazně promítnout i do české legislativy. Lidovci i Ministerstvo zemědělství přišli v reakci na aféru s údajným ilegálním chovem na porážení a porcování zvířat s novou úpravou zákonů. KDU-ČSL chce vystavit stopku soukromým zoologickým zahradám, provozovat by je podle jejich představ mohl jen stát, kraje nebo obce. Ministerstvo zemědělství chce pak zase zakázat kontaktní zoo nebo mazlící koutky.

Pomůže taková úprava zabránit podobným případům a dá jasny vzkaz, že tygr není lékárnička? Nebo by politici měli s přepisováním legislativy spíše šetřit? Diskutovali místopředseda KDU-ČSL a autor navrhované změny Jan Bartošek a ředitel zoologické zahrady Tábor Evžen Korec.

Jako první přišli s návrhem na změny v chovu šelem lidovci. Předseda poslaneckého klubu  KDU-ČSL Jan Bartošek už příslušnou změnu zákona o provozování zoologických zahrad  dokonce sepsal.  O tom, jak by změna zákona řešila nynější soukromé zoologické zahrady, se podle něj zřejmě povede ještě debata na plénu Sněmovny.

Návrh zákona Bartošek připravil v reakci na nedávná odhalení, jak se v tuzemsku zachází s chráněnými druhy zvířat. Lidovciargumentují tím, že chod zoologických zahrad je ekonomicky i odborně velice náročný a je důležité, aby zahrady provozovaly takové subjekty, které by garantovaly stabilitu a péči o zvířata. „Odmítám, aby Česká republika byla známa tím, že se zde chovají tygři nebo ohrožená zvířata, aby se z nich vařily masoxové kostky pro Číňany,” napsal na svůj učet na Twitteru místopředseda KDU-ČSL. Podle něj samotný návrh nic nezakazuje, a pokud bude někdo chtít chovat doma divokou šelmu, třeba tygra, bude ho moci dál vlastnit.

Celý rozhovor si můžete pustit zde

kategorie Z médií