KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2018 Evropští lidovci vyšlou do boje o šéfa Evropské komise Webera
Zpět

Evropští lidovci vyšlou do boje o šéfa Evropské komise Webera

Přidáno 9. 11. 2018
Ilustrační foto
ČTK

Helsinky - Evropská lidová strana (EPP), která má největší frakci v Evropském parlamentu, dnes na svém kongresu v Helsinkách rozhodla, že ji do europarlamentních voleb v příštím roce povede Němec Manfred Weber. EPP tak bavorského politika vyšle do souboje o post příštího předsedy Evropské komise.

EPP, kterou v červenci 1976 vytvořily křesťanskodemokratické strany, je největší evropskou politickou stranou; z Česka jsou v ní zastoupeny Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová (KDU-ČSL) a TOP 09.

Dnešní rozhodnutí kongresu znamená, že pokud v květnových volbách EPP znovu zvítězí, navrhne Webera na post předsedy Evropské komise. Ve této funkci příští rok skončí Lucemburčan Jean-Claude Juncker, který rovněž vzešel z EPP.

Pro 46letého místopředsedu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Webera na kongresu v Helsinkách hlasovalo 79,2 procenta delegátů, informovala agentura AFP. Jeho soupeř, 50letý bývalý finský premiér Alexander Stubb, obdržel 20 procent hlasů.

Weber byl považován za favorita tajného hlasování 758 delegátů z unijních členských zemí. Podle APA ho podporovali všichni šéfové států a vlád ze stran, které jsou součástí EPP. Stubb nicméně doufal, že v tajné volbě se delegáti nakonec přikloní na jeho stranu. Obsahově mezi oběma politiky téměř nejsou rozdíly, poznamenala agentura APA.

"Kampaň začíná tady v Helsinkách," řekl Weber, který je mimo Německo poměrně málo známý: Nikdy nezastával ani například ministerskou funkci. "Jsme staviteli mostů, využijme tuto příležitost. Pak v květnu 2019 zvítězíme," řekl Weber delegátům, přičemž podle agentury Reuters jeho volba slov připomínala opatrný styl kompromisu německé kancléřky Angely Merkelové.

Právě Merkelová, která je zároveň končící šéfkou Křesťanskodemokratické unie (CDU), Webera jako hlavního kandidáta EPP veřejně podporovala a přímo v Helsinkách výsledek dnešního hlasování uvítala. "Manfred Weber tu ve skvělém proslovu postavil most mezi svou vlastí a evropským úkolem," prohlásila kancléřka.

Z vítězství Webera se dnes těšila i jeho domovská CSU. "On představuje lepší Evropu, Evropu odvracející se od byrokracie zpátky k lidem!" uvedla dnes po hlasování na twitteru bavorská strana.
Bavorský premiér Markus Söder (CSU) na twitteru napsal, že jde o "historický den pro Manfreda Webera, CSU a Bavorsko".

Svého vedoucího kandidáta, tedy uchazeče o křeslo předsedy Evropské komise, už mají také evropští socialisté a sociální demokraté. Ti se před několika dny rozhodli, že je povede současný první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans z Nizozemska.

kategorie Z médií