KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Zrušení střídání letního a zimního času
Zpět

Zrušení střídání letního a zimního času

Přidáno 13. 11. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
11.11.2017 16:06 ČRo Plus
Posunem času procházíme každý půl rok po celé Evropě. Původním cílem tohoto opatření byla úspora energie. Jak se ale ukazuje, řada lidí si na časový posun poměrně dlouho zvyká a může mít i negativní dopady na zdraví. I proto v řadě členských zemí i v Evropském parlamentu v poslední době sílí hlasy volající po ukončení střídání zimního a letního času.

V Evropské unii existuje řada iniciativ za zrušení střídání času. Jedna je ale také na půdě Evropského parlamentu a hlásí se k ní více než 70 europoslanců  ze všech frakcí, kteří by chtěli v blízké budoucnosti dosáhnout toho, aby bylo zrušeno střídání letního a zimního času. V čele této pracovní skupiny stojí europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda.

Pavel Svoboda: "Já doufám, že teď je právě ten moment pro akci, protože my v té neformální skupině máme přes 70 členů Evropského parlamentu a věřím, že návrh na rezoluci podepsaný v takovýmto množství europoslanců vydává jasný signál, že by se s tím něco mělo dělat. V České republice stojí za zmínku zejména iniciativa a petice senátora Petra Šilara One Time Only, která se snaží také na úrovni české politiky s tímto neužitečným jevem něco udělat."

Petr Šilar: "Soustředili jsme se teďka na tu naší domácí petici, kterou chceme předložit Senátu, abychom ji projednali a následně potom šli s návrhem do naší vlády a také ho předloži k podpoře europoslanců, protože ten boj o zrušení střídání se přesunul do Evropského parlamentu, vzhledem k tomu, že klíčová je totiž směrnice Evropské unie z roku 2001, která stanovila pevné termíny střídání letního a zimního času, takzvaně zimního, což je správně čas středoevropský. Takže tam bude směřovat i podpora těch petičních archů, které teďka dokončuji a doufám, že se nám podaří sehnat ještě zbytek těch, abychom měli aspoň 10 tisíc podpisů, aby se to projednávalo u nás v Senátu, v našem petičním výboru a na plénu. Senát mimo jiné projednává všechny petice občanů a dává doporučení usnesením pro vládu nebo příslušnému ministerstvu. Ukázalo se, že toto střídání způsobuje problémy a je to prostě zbytečnost."

kategorie Z médií