KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Vláda s Babišem? Vždy může použít svoji hlasovací „mašinu“ s SPD a KSČM, varuje Bělobrádek
Zpět

Vláda s Babišem? Vždy může použít svoji hlasovací „mašinu“ s SPD a KSČM, varuje Bělobrádek

Přidáno 30. 11. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
28. 10. 2017 Info.cz
Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka zažíváme prapodivné vyjednávání o vládě. Přestože vzniká oficiálně menšinová vláda, předseda lidovců varuje před hlasovací většinou hnutí ANO, SPD a KSČM. „Je to také příčina určitých obav, že i kdyby se tady domluvilo cokoli jiného, jiná většina, tak tato hlasovací většina Andreje Babiše je pořád v záloze. A nikdo nechce být za hlupáka, aby umožnil vznik menšinové vlády, anebo byl uvnitř koalice, a pak byl stejně přehlasováván touto většinou podle toho, jak se to bude hnutí ANO hodit,“ říká Bělobrádek s tím, že je to právě tento moment, který problematizuje vznik jakékoli jiné většinové vlády.

Máte zprávy o tom, jak probíhalo dnešní jednání Mandátového a imunitního výboru, který se měl mimo jiné zabývat žádostí policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání?

Ne.

Vůbec nevíte, co se tam dělo…

Ne.

Takže netušíte, zda se, pokud jde o žádost policie, k něčemu dopracovali (podle kuloárových informací zástupci ANO jednání výboru protahovali a blokovali, pozn. red.)?

Ne.

Dobře. Pojďme k jinému tématu. Andrej Babiš byl dnes u prezidenta Miloše Zemana se jmény ministrů vznikajícím vlády. Následně plánuje obcházet všechny poslanecké kluby a vyjednávat pro menšinový kabinet většinu pro hlasování o důvěře. Jak odhadujete, že to dopadne?

Podle dosavadních veřejných deklarací ostatních poslaneckých klubů to vypadá, že by první pokus o vyslovení důvěry vládě Andreje Babiše neměl být úspěšný. Musíme si ale počkat, zda to tak skutečně dopadne.

Ptám se proto, že v těch několika hlasováních, které od ustavení sněmovny proběhly, se tu vytvořila, pokud ne koaliční, tak hlasovací většina složená z hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a komunistů. Je to podle vás aliance, která může v budoucnu spolupracovat i na vládní úrovni?

To bezpochyby ano. Jsem přesvědčen, že je to také příčina určitých obav, že i kdyby se tady domluvilo cokoli jiného, jiná většina, tak tato hlasovací většina Andreje Babiše je pořád v záloze. A nikdo nechce být za hlupáka, aby umožnil vznik menšinové vlády, anebo byl uvnitř koalice, a pak byl stejně přehlasováván touto většinou podle toho, jak se to bude hnutí ANO hodit.

Konečně, nebylo by to nic nového. Za premiéra Jiřího Paroubka tady sice také byla koalice, stejně si ale ČSSD některé zákony prohlasovala jinak (V letech 2002 až 2006 vládla koalice sociálních demokratů, Unie svobody a lidovců, ČSSD ale zároveň disponovala v dolní komoře pohodlnou většinou 111 hlasů s KSČM, pozn. red.).

Skrytá hlasovací koalice tady existuje a možná, když se dohodnou, udělají nějaký byznys. Konečně, vidíme, jak dopadlo vyjednávání o výborech, kdy snaha tvrdit, že je tady jediná vládní strana a zbytek opozičních, dopadla směšně. Protože je evidentní, že strany, které jsou uvnitř „hlasovací mašiny“, jsou na tom podstatně lépe, než zbytek.

Ilustrovat to můžu na komunistech, kteří získali dva předsedy výborů, což není adekvátní poměrnému zastoupení a jejich výsledku ve volbách. Jinak řečeno, hnutí ANO se sice vzdalo některých pozic, ale samozřejmě jen ve prospěch těch klubů, kteří s nimi hlasují.

Sám nicméně naznačujete, že Andrej Babiš nemusí v prvním pokusu při hlasování o důvěře uspět. Jak byste okomentoval výrok, podle kterého tradiční demokratické strany – tedy pravicová ODS, se kterou by ANO mohlo vytvořit většinovou vládu, anebo KDU-ČSL a ČSSD, s nimiž má ANO také většinu – svým zásadovým postojem donutily Babiše ke spolupráci s extrémy, tedy nalevo s KSČM, a napravo s SPD?

To samozřejmě není pravda. A já se odkážu na slova Andreje Babiše, která zveřejnil server iDnes.cz, že o spolupráci s námi nikdy ani neuvažovali. A připomenout můžu také povolební výroky pana Ťoka nebo paní Šlechtové, které to jasně ukazovaly. Konečně i to, co médiím řekl pan Babiš už před volbami, s jejich postupem koresponduje.

A navíc: i veřejně vyzval předseda hnutí ANO ke koaliční spolupráci především ODS, o nás nikdy nemluvil, a ani jsme žádnou nabídku k jednání nedostali. Jediné, co padlo, byl dotaz, zda trváme na své podmínce, kterou jsme jasně řekli před volbami, tedy že by ve vládě neměl být člověk, který je obviněn a hrozí mu trestní stíhání. My jsme potvrdili, že na této podmínce trváme.

Zdůraznit ale také musím, že to neznamená, že tu jsou pouze dvě nebo tři vládní varianty. Těch variant je celá řada, je možné například postavit vládu, ve které vůbec nebudou – aby to panu Babišovi nebylo líto – žádní předsedové politických stran. Sestavit lze nějakou širší koalici nebo úřednickou vládu, poloúřednickou či polopolitickou vládu. Možností je opravdu mnoho.

Pan Babiš s prezidentem Zemanem mají ale evidentně jedinou variantu. Já jsem nicméně přesvědčen, že jde o pokus, který je nedostatečně projednán a vydiskutován. Pokud by to tak nebylo, mohli jsme se jednáním na půdě sněmovny někam posunout. Pokud by tu byla ochota ke kompromisům na obou stranách, mohla tu vznikat většinová vláda. Evidentně to ale v tuto chvíli není reálné.

Situace je těžko čitelná už tím, že Andrej Babiš sestavuje vládu, aniž by pro ni vyjednával podporu ve sněmovně…  

Ano, to je velice nestandardní. S tím souvisí také to, že sice pan Faltýnek a další říkají, jak to tady vypadalo v minulých letech, ovšem faktem je, že v minulosti bylo vždycky úplně jasné, kdo je součástí koalice, a kdo je v opozici. Popřípadě, kdo podporuje, umožňuje nebo toleruje menšinovou vládu.

Teď to jasné není a já myslím, že to není žádná hanba. Je to od nich zcela standardní politický krok, ale myslím, že by se k tomu měli přiznat.

Oni to ale nechtějí udělat, protože i v komisích, které budou kontrolovat třeba tajné služby nebo GIBS (Generální inspekci bezpečnostních sborů, pozn. red.), mají být tzv. opoziční strany, avšak jsou to evidentně pseudoopoziční strany. Jsou to strany, které jsou v „hlasovací mašině“ a podle toho, jak jsou uspokojeny nároky nebo požadavky jednotlivých stran, je vidět, že jde v první řadě o vykrytí těch, kteří hlasují s hnutím ANO.

A co vlastně říkáte na postup prezidenta Zemana, který Andreji Babišovi, pokud jde o sestavení vlády, dopředu přislíbil i druhý pokus?

Je to jeho ústavní právo. Ovšem všichni také víme, že je to věc poměrně nestandardní. A myslím si, že jsme si mohli ten první pokus odpustit. Pokud bude neúspěšný, půjde pouze o prodlužování nejistoty. Podle mě se mělo jednat o většinové vládě. Avšak znemožnila to určitá zatvrzelost a trvání na funkci pro pana Babiše bez ohledu na prospěch České republiky.

Osobně jsem přesvědčený, že je v zájmu občanů České republiky, aby tady byla stabilní většinová vláda, případně menšinová vláda za jasné podpory. Místo toho se možná dočkáme nějaké blamáže a budeme procházet druhým pokusem.


Možná ještě před Vánocemi, nejpozději v lednu, bude sněmovna rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapího hnízda. Téma rozvířil o víkendu v Otázkách Václava Moravce předseda dolní komory Radek Vondráček. Myslíte si, že pokud bude Andrej Babiš vyjednávat většinovou podporu vládě, tak že bude součástí dohody také společný postup při hlasování o vydání předsedy hnutí ANO?

To nevím, u těch jednání nejsme. Byla by to ode mě spekulace. Podle těch dosavadních deklarací by Andrej Babiš měl být vydán. To ale neznamená, že to tak bude. I to, co jste řekl, je jedna z možných variant. Těžko říct, my budeme v každém případě hlasovat pro vydání Andreje Babiše.

kategorie Z médií