KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 V Praze začala výstava o finském designu a architektuře
Zpět

V Praze začala výstava o finském designu a architektuře

Přidáno 25. 10. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 19. 10. 2017
Ministr kultury Daniel Herman zahájil dne 19. října  2017 společně s velvyslankyní Finské republiky J.E. Helenou Tuuri výstavu „Echoes - 100 let finského designu a architektury".

Tato putovní výstava se postupně koná v mnoha evropských městech při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Finské republiky. Přibližuje tak evropskému publiku jednu z významných součástí finské identity – design a architekturu.

Daniel Herman: „Před sto lety vyhlásilo Finsko svoji nezávislost. Za těchto sto let prošla tato půvabná severská země obdivuhodnou cestu k prosperitě a politické stabilitě. Samotný finský design často evokuje krásu a panenskost finské přírody, romantiku fjordů a jezer, podporuje zkrátka pozitivní atmosféru v prostoru. Jsem proto nesmírně rád, že Velvyslanectví Finska připravilo jako součást oslav sta let nezávislosti Finské republiky právě reprezentativní přehlídku tohoto úžasného umění. Věřím, že nám tato výstava přinese spoustu inspirace, a že Vás dnešní vernisáž příjemně naladí na oslavy sta let samostatnosti státu, které příští rok čekají i nás.“

V České republice je výstava uvedena jako součást mezinárodní přehlídky designu Designblok; partnerem výstavy je Velvyslanectví Finské republiky. Výstava bude zpřístupněna veřejnosti do 30. října 2017  denně od 10 do 21 hodin v galerii Mánes. Vstup je zdarma.

Kromě výstavy Echoes probíhá do konce října t. r. v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře retrospektivní výstava jednoho z nejvýznamnějších žijících finských umělců Mattiho Kujasalo, a to rovněž v rámci oslav 100. výročí vyhlášení finské nezávislosti. Této expozici udělil záštitu ministr kultury Daniel Herman.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy