KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Súdánský soud vyslechl obhajobu Jaška, jednoho vězně už propustil
Zpět

Súdánský soud vyslechl obhajobu Jaška, jednoho vězně už propustil

Přidáno 11. 1. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 11. 1. 2017
Tento týden vyslechl soud v Chartúmu obhajobu Čecha Petra Jaška, kterému hrozil trest smrti za údajnou protistátní činnost a další zločiny. Přizvaní svědci potvrdili, že Jašek byl skutečně pouze předat šek na léčbu studenta Aliho Omara a nešlo o způsob financování rebelských hnutí, jak tvrdí obžaloba. Do 16. ledna mají obě strany soudu písemně zaslat závěrečné argumenty. Konečný verdikt by měl padnout 23. ledna.

„Neziskové organizace i diplomaté působící v Súdánu potvrzují pozitivní dopad obrovského mezinárodního zájmu o spravedlivý proces v případu Petra Jaška a jeho tří spoluvězňů. Jednoho z obviněných už dokonce pro nedostatek důkazů propustili, a to vnímáme jako pozitivní signál,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je v dlouhodobém úzkém kontaktu jak se zmíněnými mezinárodními organizacemi, tak s mnoha zahraničními diplomaty.

Společně s lidoveckými europoslanci Pavlem Svobodou a Michaelou Šojdrovou i úspěšně pro Jaška vymohli zastání šéfky evropské diplomacie Frederiky Mogheriniové. Evropští diplomaté případ bedlivě sledují a navštěvují veškerá soudní jednání.

„Ti nevinní muži se nedopustili žádného zločinu a jsou neprávem už více než rok zadržováni pro pouhý akt laskavosti,“ sdělil ředitel významné organizace Christian Solidarity Worldwide Mervyn Thomas, která vyzývá súdánskou vládu k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění neprávem obviněných. Dále žádá prošetření kompetencí místních bezpečnostních složek (NISS) a ukončení cíleného pronásledování různých náboženských a etnických menšin v zemi.

„Výsledek je stále nejistý, ale pevně věřím, že vše nakonec dobře dopadne a Petr Jašek se brzo vrátí do České republiky,“ uzavírá optimisticky Zdechovský.

Pro další informace či při žádosti o rozhovor prosím kontaktujte Claire Denman z tiskového oddělení organizace Christian Solidarity Worldwide na čísle +44 (0)75 0773 3252, mailu: clairedenman@csw.org.uk nebo navštivte stránku www.csw.org.uk.

Kontakt: Tomáš Zdechovský, + 420 774 888 300, tomas.zdechovsky@europarl.europa.eu

kategorie Tiskové zprávy