KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Rodina není sociální problém
Zpět

Rodina není sociální problém

Přidáno 2. 10. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
2.10.2017 Právo Pavel Bělobrádek
Spor o rodinnou politiku jasně ukazuje, v čem se liší KDUČSL od ČSSD. Zatímco my důsledně podporujeme pracující rodiče, sociální demokraté naopak chtějí všechno řešit sociálními dávkami. Bez ohledu na zásluhovost, bez ohledu na řádnou výchovu dětí.

Navíc z nepochopitelného důvodu chtějí trestat rodiny odebráním daňové slevy na manželku (manžela), starající se o děti. (Tento záměr je uveden v koncepci rodinné politiky, kterou vypracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Michaelou Marksovou a kterou v září schválila vláda hlasy ČSSD a ANO proti lidovcům – pozn. red.)

Mnozí nám neprávem vyčítají, že pro nás existuje jen úplná rodina a že ty neúplné necháváme stranou. Není to pravda. Byli jsme to my, kdo prosadil zvýšení daňových slev na děti, což se týká jak sezdaných, tak nesezdaných párů či samoživitelek. My preferujeme všechny pracující rodiče, kteří se řádně starají na děti. Jediné, co opravdu nepodporujeme, jsou ti, kteří si z dětí učinili živnost a místo práce žijí z dávek na ně.
Těm naopak vychází vstříc sociální demokracie, která ve své koncepci ruší to, co jsme společně prosadili ve vládě: daňové slevy pro rodiče. A chce je nahradit sociálními dávkami.

V KDU-ČSL naopak zastáváme princip zodpovědné solidarity. To znamená, že primárně pomáháme lidem, kteří se o sebe chtějí zodpovědně postarat sami. Díky našim daňovým slevám zůstane rodinám v kapsách každý rok o 5,5 miliardy korun navíc.

Pokud se někdo opravdu nemůže postarat, tomu solidárně pomůžeme. Ale plošné dávky odmítáme. Zatímco my necháváme peníze lidem, ČSSD chce vyššími daněmi tyto peníze od pracujících rodičů vybrat a pak je všem plošně přerozdělit.

My rozhodně netrestáme a nebudeme trestat nikoho za to, že nežije v úplné rodině. Každé narozené a řádně vychované české dítě je pro nás důležité. Samoživitelka, která se stará o děti a ještě k tomu pracuje, si zaslouží úctu a nižší daně. Je ovšem pravda, že dětem vychovaným v rodinách se dostává v průměru lepší péče a rodinná výchova je tou nejlepší prevencí před sociálními problémy, protože děti dostávají do vínku správné návyky včetně úcty k práci.

Naprosto nevidíme důvod, proč naopak tyto pracující rodiny trestat tím, že jim sebereme slevu na dani na rodiče, který se doma stará o děti. A takto získané peníze pak přerozdělit i těm, kteří svým potomkům žádné pracovní návyky předat nehodlají… V tom nevidíme ani logiku, ani spravedlnost.

Stručně řečeno, my chceme v první řadě podpořit to, co je dobré a co funguje. Ne to rozbíjet a dělat z rodiny sociální problém. Což je cesta, kterou zjevně zvolila sociální demokracie. Pokud stát dopustí, že se díky dávkám vyplatí nepracovat, a nepodpoří pracující rodiče, pak budeme mít problém všichni. Ne akademický problém s definicí tradiční rodiny, jak ho má ČSSD. Ale reálný problém, který má každá země, v níž se děti od mládí neučí od rodičů úctě k práci.

Nevidíme důvod, proč pracující rodiny trestat tím, že jim sebereme slevu na dani na rodiče, který se doma stará o děti.
 


kategorie Z médií