KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Pavel Tigrid. Člověk, který vedl pozoruhodný život
Zpět

Pavel Tigrid. Člověk, který vedl pozoruhodný život

Přidáno 27. 10. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tisková zpráva, 27. 10. 2017; FOTO: Ministerstvo kultury
Před sto lety se narodil jeden z nejvýznamnějších představitelů českého protikomunistického exilu a druhý ministr kultury polistopadové éry.

Pavel Tigrid, narozený jako Pavel Schönfeld (27. 10. 1917 Praha  – 31. 8. 2003 Héricy, Seine-et-Marne, Francie), byl významný český spisovatel, publicista a politik. Svůj pseudonym „Tigrid“ odvodil od řeky Tigridu coby vzpomínku na oblíbené hodiny zeměpisu a dějepisu na základní škole v Semilech.

Pavel Tigrid emigroval poprvé v roce 1939, přes Německo a Francii do Anglie. Za druhé světové války působil v Londýně. Podílel se na exilovém vysílání rádia BBC a úzce spolupracoval s předsedou exilové vlády Msgre. Janem Šrámkem, pod jehož vlivem konvertoval ke katolické víře. V červnu 1945 se z Londýna vrátil do ČSR, kde se v roce 1947oženil s Ivanou Myškovou. Jako šéfredaktor časopisu Obzory byl známý svými kritickými, ostře protikomunistickými postoji; zde se jako jeden z prvních ostře postavil proti krutému zacházení s Němci. Díky možnosti zřídit pro lidovce druhé periodikum založil též časopis Vývoj.

Po odchodu do mnichovské emigrace byl v roce 1951 pověřen vedením rozhlasu Svobodná Evropa . V prvních letech emigrace žili Tigridovi v Německu. Tigrid se živil jako nezávislý novinář, psal do Neue Zürcher Zeitung a do Irish Times. Cestoval také mezi Londýnem a Paříží, spoluzakládal exulantské spolky, snažil se zlepšit podmínky v uprchlických táborech v Německu, kam se Češi po útěku uchylovali.

Roku 1952 odešel s manželkou do USA, kde se živil jako číšník, stejně jako za války v Londýně. V roce 1956 v reakci na maďarské události začal vydávat čtvrtletník Svědectví, s jehož redakcí, ženou i dětmi přesídlil roku 1960 do Paříže; zde se také poprvé setkává s Václavem Havlem. Dlouhodobě spolupracoval i s vedoucím sekce českého vysílání BBC v Londýně Zdeňkem Mastníkem a jeho knihkupectvím. Podíleli se též na tajném Marshallově plánu, který probíhal v režimu nejpřísnějšího utajení. Představiteli KSČ byl považován za nejnebezpečnějšího představitele exilového protikomunistického odboje. Ve vysílání Svobodné Evropy se věnoval různým publicistickým žánrům, projevům, komentářům k dobovému tisku a k dobovým událostem - například procesu s Rudolfem Slánským či Miladou Horákovou.

Po Sametové revoluci působil v ČR jako spolupracovník prezidenta Václava Havla, na jehož pozvání se vrátil do Československa 28. prosince 1989, a od 19. ledna 1994 do 4. července 1996 pracoval jako ministr kultury první Klausovy vlády, jmenovaný za KDU-ČSL.

Daniel Herman: „Měl jsem tu čest se s Pavlem Tigridem osobně znát a musím říci, že patřil mezi ty nejkultivovanější osobnosti, se kterými jsem měl možnost kdy hovořit. Byl to člověk, který onu západní kultivovanost přinesl do porevoluční atmosféry Československa a později České republiky. Dokázal snoubit vysokou míru profesionality, osobní noblesy a morální vyspělosti. Je to přesně ta osobnost, které nám v současné době tolik schází, a já se s hlubokou úctou skláním před jeho památkou.“

Až do konce svého života byl spolupracovníkem Svobodné Evropy, odkud ostře vystupoval proti totalitní zvůli komunistického režimu s typickým vtipem a sarkasmem. V roce 2003 se rozhodl pro dobrovolný odchod ze života a přestal brát životně důležité léky. Zemřel 31. srpna 2003 ve francouzském Héricy, Seine-et-Marne.

Jeho žena Ivana ho přežila téměř o 5 let, zemřela 27. června 2008 ve věku 82 let.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK

kategorie Tiskové zprávy