KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Pavel Bělobrádek: Jsem zklamán, že prezident České republiky selhal v prosazování národních zájmů
Zpět

Pavel Bělobrádek: Jsem zklamán, že prezident České republiky selhal v prosazování národních zájmů

Přidáno 11. 10. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
Tiskové prohlášení, 11. 10. 2017
Při formulování naší zahraniční politiky mi především záleží na našem národním zájmu. Jsem vskutku zklamán faktem, že prezident České republiky selhal v prosazování národních zájmů České republiky, když naši zemi reprezentuje na mezinárodních jednáních. Je v národním zájmu České republiky netolerovat anexi Krymu, protože nemůžeme dovolit precedent, který by větší zemi umožnil použít vojenskou sílu k zabrání území menší země.

Pokud takovéto chování nějaké mocnosti není důsledně odsouzeno a potrestáno, mohou se velké země pokusit zopakovat takovýto precedent vůči menším evropským zemím. Přeji si mír a prosperitu v Evropě, a proto důrazně odsuzuji anexi Krymu ze strany Ruska. Dále zdůrazňuji, že sankce proti Rusku musí trvat do té doby, dokud nebudou naplněny Minské dohody; jen poté může být obnovena bezpečnostní architektura Evropy.

Prezident by měl přestat využívat mezinárodní platformy k znejišťování mezinárodního společenství v oblasti české zahraniční politiky, která je v kompetenci vlády. Pozoruji v řadě hlavních měst, od Washingtonu D.C. až po Kyjev, že je jméno našeho prezidenta spojováno s nelibostí  na mezinárodní úrovni; jeho vystupování negativně ovlivňuje prestiž České republiky mezi našimi spojenci.

Toto politováníhodné chování má nepříznivý dopad na úspěch našich podniků na trzích našich spojenců a na schopnost našich diplomatů prosazovat zájmy České republiky ve světě. Naši spojenci jsou klíčovým zdrojem naší prosperity: stačí se podívat na čísla exportu a přímých zahraničních investic.

Mým zájmem je prosperita naší země. Prosperitu lze dosáhnout mírem v Evropě a silnými ekonomickými vztahy s našimi spojenci. Prezident České republiky by měl prosazovat naše národní zájmy.

Ukrajina reprezentuje důležitou příležitost pro naše podniky, které se mohou zapojit do čerpání finančních zdrojů z programů USA a EU pro rozvoj ukrajinské infrastruktury. Chování prezidenta republiky poškozuje perspektivu našich podniků dosáhnout obchodních příležitostí.

Pavel Bělobrádek
předseda KDU-ČSL

kategorie Tiskové zprávy