KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Archiv 2017 Pamlsková výzva: Jezme lépe
Zpět

Pamlsková výzva: Jezme lépe

Přidáno 16. 3. 2017 tiskové oddělení
Ilustrační foto
16.3.2017 Lidové noviny Miluše Horská
Málokterá současná vyhláška vyvolává ve veřejnosti tolik protichůdných názorů, jako je tomu u tzv. pamlskové vyhlášky. Ráda bych k tomu též poznamenala několik vět. Předně vyzývám, pojďme společně pracovat na zajištění toho nejlepšího pro školáky. Podporou zdravější stravy podporujeme jejich zdraví, a tím také šanci na jejich lepší studijní výsledky.

Za prvé platí to, že problémem s pamlsky neřešíme jen prevenci nadváhy a obezity, i mnohé štíhlé děti totiž mohou trpět následky nekvalitní stravy a nedostatkem živin. Nemoci jako srdeční infarkt nebo cukrovka postihují i jedince s normální hmotností a většina těchto chronických nemocí nevzniká ze dne na den. Základy začínají i desítky let předem a jejich záludnost je v tom, že je nevnímáme. Nebolí a netrápí nás. Stejně tak i stravovací návyky a chutě budujeme od dětství a návyk na nezdravé potraviny řeší mnozí dospělí každodenně.

Za druhé je přeci zřejmé, že kvalitní potraviny prospějí úplně všem. Ani hubený kluk nepotřebuje přeslazený jogurt nebo pocukrované koblihy.

Za třetí: nestrašme se rušením bufetů a neargumentujme nesmyslnými mediálními tvrzeními. Pamlsková vyhláška přece dovoluje mazat bagety a chleby máslem, dovoluje sladit medem, v pohodě projdou plnotučné jogurty, tvarohy, kvalitní šunka a jakékoliv ovesné vločky.

Pokus na cestě za dobrou stravou

Položme si otázku, proč tedy neprochází nemalá část původního sortimentu bufetů a automatů? Je to tím, že většina toho, co se zde nabízí, nejsou kváskové chleby s pomazánkou ani dezertíky z kvalitních jogurtů či ovoce. Nabízely se zde bohužel především sladkosti, tedy přeslazené jogurty, přesolené chipsy. Bufety nabízející junk food a soft drinks skutečně zmizely. Ale úkolem škol není zajistit práci a výdělek prodavačůmbufetů. Zmizení přeprodeje nezdravostí ve školách dává prostor trhu nabídnout nové a kvalitní možnosti.

A to je výzva, před kterou nás staví tzv. pamlsková vyhláška. Vyzývá nás, ať se zamyslíme nad tím, co našim dětem nabízíme, jak kvalitní a výživná je jejich strava. Chápu pamlskovou vyhlášku nikoli jako dogma, ale jako prvotní pokus k cestě za dobrou stravou. Pokus, který můžeme, a asi bychom i měli, revidovat, ovšemnikoli rušit. Apamatujme též na to, že vyhláška neomezuje rodiče ani jim nenařizuje, jak mají živit své děti. Pouze zajišťuje, aby nezdravé potraviny nenabízel stát.

Miluše Horská
1. místopředsedkyně Senátu PČR

kategorie Z médií